NASA, sektör yükselmeye devam ederken bile içeriğinin ve logolarının NFT içeriği için kullanılamayacağını söyleyerek NFT'lerden uzaklaştı.

NASA, sektör yükselmeye devam ederken bile içeriğinin ve logolarının NFT içeriği için kullanılamayacağını söyleyerek NFT'lerden uzaklaştı. Başka yerlerde, Avrupa futbol kuruluşları, ticari kullanımı telif hakkıyla korunan kupalar tutan, oynadığı günlerin NFT'lerini satan eski bir futbolcuyu araştırıyor.

En popüler NFT-ticaret platformlarının Ocak ayında yeni işlem hacmi rekorları kırmasıyla, değiştirilemez tokenler (NFT'ler) bir rönesanstan geçiyor. Ancak sektör aya gidecek olsa bile bu NASA üzerinden olmayacak. Uzay ajansı sektörden uzaklaştı ve içeriğini veya logosunu kullanan herkese bir uyarı çekti.

Güncellenmiş bir medya yönergesinde ajans açıkça şunları belirtti: NASA Nişanı (mavi "köfte" logosu), NASA Logosu ("solucan" logosu) ve NASA Mührü, açık izin alınmadan hiçbir amaçla kullanılamaz.

Bir ABD devlet kurumu olan NASA, içeriğini ve görsellerini çeşitli markalar tarafından özellikle eğitim ve bilgi amaçlı kullanılmak üzere ödünç vermektedir. Ünlü logoları daha önce moda ürünleri de dahil olmak üzere ticari ürünlerde yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak, NFT'lere gelince, NASA bir çizgi çizdi.

Fungible Token'ler (NFT'ler) özünde, birisinin "türünün tek örneği" dijital varlık olarak sahip olduğu dijital tokenlerdir. NASA, görsellerinin bu amaçlarla kullanılmasını istemiyor.

Ajans, materyallerinde yanlışlıkla telif hakkı veya diğer haklar talep etmenin yasa dışı olduğu konusunda uyardı. NASA materyalinin bir alıcı veya bir alıcının dağıtımları tarafından kullanılmasından kaynaklanan herhangi bir masraf, harcama, talep veya talepten sorumlu olmayacağını ekledi.

John Terry'nin NFT'ler İçin UEFA, FA ve Chelsea ile Başı Dertte

Başka bir yerde, eski bir futbolcunun, telif haklarını ihlal ediyor gibi görünen NFT'leri teşvik ettiği için Avrupa'daki futbol yönetim organları ile başı dertte. İngiliz futbolunun gelmiş geçmiş en büyük savunucularından biri olarak kabul edilen eski bir Chelsea oyuncusu olan John Terry, NFT'leri için Futbol Federasyonu (FA) ve bölgesel Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) öfkesini çekti. Eski kulübü Chelsea de NFT ihracını araştırıyor.

Tartışma, çok popüler Bored Ape Yacht Club NFT'lerinin bir dalı olan Ape Kids Club NFT koleksiyonuna odaklanıyor. Koleksiyonda 10.000 NFT, bazıları bebek maymunlar, diğerleri ise eski Chelsea üçlüsü Ashley Cole, Willian ve Tammy Abraham, PSG'den Marco Veratti ve daha fazlası dahil olmak üzere bazı popüler futbolcuların animasyonlu görüntülerini içeriyor.

Terry, telif haklarını ihlal edip etmediğini araştıran UEFA, FA ve Chelsea'nin ilgisini çeken kişidir. FA endişeli çünkü bazı görüntülerde Terry EPL kupasını, FA kupasını ve diğer yerli kupaları tutuyor. Chelsea'nin endişesi, Terry'nin logosunu açık izin almadan kullanmasıdır.

UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kupalarının kullanımıyla ilgili bir sorun yaşıyor. Kıta birimi, ifade veren üç kişiden sadece biriydi: UEFA, fikri mülkiyet haklarının korunmasını ciddiye alıyor ve bu konuyu daha fazla araştırıyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ