Bitcoin (BTC) fiyatının 22.000 dolara düşmesiyle ayı piyasasının en karanlık aşamasına giriyoruz.

Bitcoin (BTC) fiyatının 22.000 dolara düşmesiyle ayı piyasasının en karanlık aşamasına giriyoruz. Kripto piyasası 1 trilyon doların altına düştüğü için açık pozisyonlarda 1,25 milyar dolardan fazlası tek bir  günde tasfiye edildi.

13 Haziran Pazartesi günü Satoshi Caddesi, kripto piyasası tarihindeki en acımasız düzeltmelerden birine tanık oldu. Bitcoin, ABD'nin geçen Cuma günü enflasyon verilerini yayınlamasının ardından hafta sonundan itibaren düzeltmeye başladı.

Bununla birlikte, Celsius Ağı tarafından para çekme işlemlerinin dondurulması, Pazartesi günü daha da derin bir düzeltmeye yol açtı. BTC fiyatı tek bir günde yüzde 17'den fazla düşerek 22.000 dolara düştü. Bu fiyat düzeltmesiyle BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70'ten fazla değer kaybetti.

Celsius, Kripto Piyasasındaki Satışların Ortasında Ticaret Hizmetlerini Durdurdu, CEL %50 Düştü

Bu tür derin düzeltmeler, BTC'nin geçmiş ayı piyasası döngülerinin doğası olmuştur. Ancak bundan sonra işlerin iyiye gidip gitmeyeceğini söylemek zor. Küresel makro düzen, Fed'in yükselen enflasyon karşısında daha da şahinleşmesi muhtemel olduğu için kasvetli görünüyor. Bu, ABD'nin resesyona girme olasılığını daha da artırdı. Bitcoin ve kripto riske açık varlıklar olduğundan, bu varlık sınıfından daha fazla para aktığını görebiliriz.

Bitcoin 20.000 doların altına düşerse, 15.000 dolara ve hatta altına kadar düzeltebilir. Analistler dip için farklı tahminler veriyorlar ama karar piyasanın işi.

Bitcoin Ayı Piyasasının En Karanlık Aşamasına Giriyor

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, muhtemelen Bitcoin ayı piyasasının en karanlık aşamasına girdiğimizi söylüyor. Bunun için Glassnode, gerçekleşen fiyatına yaklaşan mevcut bitcoin fiyatının bir karşılaştırmasını yapar. Veri sağlayıcı şunları not eder:

Gerçekleşen Fiyat  23.430 $, ayı piyasalarının en derin ve en son aşamaları dışında nadiren spot fiyatlar tarafından ziyaret edilir. Mart 2020 ve 2018 ayı piyasasının sonu, piyasanın toplamda gerçekleşmemiş bir zarara sahip olduğu son örneklerdi.

Yukarıdaki görselde gördüğümüz gibi Bitcoin fiyatı 2018-2019 ayı piyasasında uzun süre gerçekleşen fiyatının altında kalabilir. 2020 ayı piyasasında hızlı bir şekilde toparlansa da bu sefer farklı olabilir.

2020'de ABD enflasyonu yüzde 2'deydi ve bu nedenle Fed daha fazla para basmak için kaldıraca sahipti. ABD enflasyonu hızla yükselirken ve ABD resesyona girerken, Fed'in bu sefer para basma konusunda yeterli kaldıracı yok. Böylece, Bitcoin ayı piyasası bölgesinde beklenenden daha uzun süre kalabilir.

1,25 Milyar Dolarlık Kripto Piyasası Tasfiyesi

Kripto piyasa değeri bir yıldan fazla bir süre içinde 1 trilyon doların altına düşerken, daha geniş kripto alanında ağır tasfiyeler gerçekleşti. CoinGlass'tan alınan verilere göre, Pazartesi günü 1,25 milyar dolardan fazla kripto pozisyonu tasfiye edildi. Bitcoin, tasfiyelerin çoğuna 600 milyon doların üzerinde katkıda bulunurken, Ethereum 480 milyon dolarla ikinci en büyük katkıda bulundu.

Uzun vadeli sahipler için, Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi “Aşırı Korku” bölgesine düştüğü için yeni pozisyonlar oluşturmak için iyi bir zaman olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ