Blok zinciri teknolojisinin kullanımına yönelik olarak dünyanın farklı bölgelerinden haberler gelmeye devam ediyor. Son örnek Azerbaycan’dan gelmiş durumda.

Azerbaycan

Blok zinciri teknolojisinin kullanımına yönelik olarak dünyanın farklı bölgelerinden haberler gelmeye devam ediyor. Son örnek Azerbaycan’dan gelmiş durumda. IBM, Blockchain teknolojisini gümrük prosedürlerine uygulamak için Azerbaycan hükümetiyle ortaklık çalışmalarını başlatmış durumda.

IBM şimdi blockchain teknolojisini kargo taşımacılığını hedeflemek için kullanacak. Ekim 2018’de Azerbaycan Merkez Bankası çeşitli alanlarda blok zinciri teknolojisinin uygulanmasına yönelik olarak bir takım kararlar almıştı.

Haberler, Merkez Bankası başkanı Safar Mehdiyev açıklamsında “Gerekli bilgileri dışarıdan müdahale olmadan veritabanından çevrimiçi olarak elde etmek mümkün olacak” ifadelerini kullanıyor ve yapılan ortaklığın “Girilen gümrük hizmetlerinin kalitesini artıracağı için hem girişimciler hem de gümrük makamları için faydalı olacağını.” söylüyor.

Blockchain’in gümrük prosedürlerindeki potansiyeli ABD  de dahil olmak üzere dünya çapındaki hükümetler için bir ilgi kaynağı durumunda.

Bu arada Bakü, bu teknolojiyi kendi sınırlarının ötesinde daha fazla kullanmak istiyor; Mehdiyev, komşu Gürcistan ile birlikte Moldova ve Ukrayna'yı da içeren planların olduğunu da sözlerine ekledi.

 “Bu yönde, Gürcistan ve Moldova'nın desteğiyle Ukrayna ile bir proje uyguluyoruz”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ