Yakın zamanda yürürlüğe giren bir yasa, muhtemelen kripto şirketlerini Dubai'ye çekmede iş başındaki en büyük faktör oldu. Dubai'nin finansta inovasyon ve gelişime açık yaklaşımı da kripto oyuncuları için cesaret verici.

BAE

Kripto endüstrisindeyseniz, şu anda olunması gereken yer Dubai gibi görünüyor. BAE'deki en kalabalık şehir ve dünyanın en büyük turistik noktalarından biri olmakla kalmayıp, Binance, FTX, Crypto.com, Bybit dahil olmak üzere bölgesel (veya küresel) bir üs kurmak isteyen kripto şirketlerinin akınına uğradı.

Dubai'nin aynı zamanda dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olduğu göz önüne alındığında, kripto ile ilgili şirketlerin şehre taşınması sürpriz olmayabilir. Yine de endüstri gözlemcilerine göre, kriptoyu çeken sadece Dubai'nin yükselen finansal durumu değil, aynı zamanda kripto firmalarının başka yerlerde çaresiz olduğu türden bir düzenleyici netlik sağlayan sanal varlıklarla ilgili bir yasa çıkarması gerçeği.

Bu nedenle, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 'gri' kara para aklama izleme listesine dahil edilmesi, daha fazla incelemeye maruz kalmasına neden olsa bile, Dubai'nin önümüzdeki aylar ve yıllarda kripto sektöründe önemi artabilir.

Dubai'nin Sundukları

Dubai'nin kripto içindeki yükselen statüsü hakkında not edilmesi gereken önemli şey, kripto ile ilgili çoğu firmanın Şubat ayı sonlarında Sanal Varlıklar Yasasını (VAL) geçtikten sonra bir varlık oluşturması ve söz konusu yasayı Mart başında yürürlüğe koymasıdır . Bu yasa aynı zamanda Binance'e yeni mevzuat kapsamındaki ilk lisanslardan birini veren ilgili Sanal Varlık Düzenleme Kurumu'nu (VARA) da kurdu.

“Dubai kısa süre önce hem yerel hem de küresel düzeyde önemli bir düzenleyici gelişme olan sanal varlıklar hakkında bir Kanun yayınladı: 28 Şubat 2022'de yayınlanan Sanal Varlıklar Yasası, VARA'yı (Sanal Varlık Düzenleme Kurumu) içinde yer alan bağımsız bir düzenleyici kurum olarak kurdu. Dubai Dünya Ticaret Merkezi ('DWTC') borsaları, cüzdanları, ihraççıları ve kriptolarla ilgili tüm faaliyetleri düzenlemekle görevlendirildi," diye özetledi PwC Orta Doğu Finansal Hizmetler Danışmanlığı Direktörü Serena Sebastiani.

Diğer yorumcular, yakın zamanda yürürlüğe giren yasanın muhtemelen kripto şirketlerini çekmede iş başındaki en büyük faktör olduğu konusunda hemfikir. Buna, kripto para biriminin benimsenmesi önemli bir çekiş elde etmek için bu tür yasa ve düzenlemelerin gerekli olduğunu öne süren KPMG Lower Gulf'de Finansal Hizmetler Ortağı olan Paritosh Gambhir de dahildir.

“Bağımsız bir otorite olan Dubai Virtual Assets Regulatory Authority, sanal varlıkların, takas edilemeyen tokenlerin ( NFT'ler ) ve kripto para biriminin düzenlenmesini, lisanslanmasını ve yönetimini denetlemek için kuruldu. Düzenleme teknolojiyi kucakladığında, büyük ölçekli benimsemeyi kolaylaştırıyor ve sorumluluğa öncülük eden büyük borsalara tanık olmak cesaret vericidir” dedi.

Ancak daha genel olarak, firmaların akınına neden olan sadece VAL değil, aynı zamanda Dubai'nin finansta inovasyon ve gelişmeye yönelik açık yaklaşımıdır.

"BAE, sayısallaştırma ve yeni teknoloji söz konusu olduğunda en hızlı tempolu ülkelerden biri. Her zaman oyunun birkaç adım önünde oldular ve bence Binance ve FTX bunu gördü ve Dubai'ye taşınmanın getirdiği yaşam tarzı, istikrar ve yaşam tarzı gibi diğer birçok çekici özelliğin yanı sıra bu fırsattan yararlandı. Dubai merkezli kripto odaklı pazarlama/PR firması DVrse'nin CEO'su Dina Mattar, "Elbette cazip vergi oranları" dedi .

Paritosh Gambhir ayrıca, çeşitli bankalar, finans kurumları ve devlet daireleri tarafından yıllar içinde kurulan sayısız inovasyon merkezinden de anlaşılacağı gibi, Dubai'nin “inovasyona aşırı derecede odaklandığını” belirtiyor.

Dubai'nin ve BAE'nin diğer yargı alanlarından daha fazla yeniliğe açık olduğu, yeni VAL'nin aynı zamanda NFT'ler ve diğer kripto türleri için bir çerçeve oluşturduğu gerçeği de görülmektedir. Bu arada, Dubai Polisi yerel yetkililerin kriptoya karşı dostane duruşunu vurgulayarak, Nisan ayı başlarında 150 ücretsiz NFT yayınlayacak kadar ileri gitti.

“Dubai VARA'nın metaverse'deki ( Sandbox ) kuruluşu tarafından istisnai ve öncü bir hareket olarak görülen şey: yeni ortaya çıkan düzenleyici, başkalarının sanal dünyada deney yapmasının ve sahadaki oyuncularla tartışmaları kolaylaştırmanın yolunu açıyor. Amacı müşterileri korumak," dedi Serena Sebastiani.

Ona göre, bu tür gelişmeler Dubai'nin kripto ve blok zincir teknolojileri için lider bir merkez olma vaadini gösteriyor. Temel olarak, büyük firmalara kripto sektöründeki yeni gelişmelerin büyük ölçüde memnuniyetle karşılanacağı ve besleneceği konusunda güvence verilirken, başka yerlerde her zaman adil bir şekilde yargılanmayabilirler.

'Gri' Dubai

Mart ayının başında FATF, kara para aklama ile mücadele düzenlemelerine uyumu daha yakından izlemek için BAE'yi 'gri' ülkeler listesine ekledi. Raporlar ayrıca ülkenin kendi AML yasalarını uygulamada gevşek davranmış olabileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, bir eleştirmen kriptonun Dubai'ye büyük ölçüde kara para aklama nedeniyle çekildiğini iddia ederken (örneğin, Chainalysis'e göre toplamda suçlular 2021'de kripto kullanarak 8,6 milyar ABD doları akladı), BAE'nin FATF gri listesine eklenmesi, bunun olacağı anlamına geliyor. Çok daha fazla incelemeye tabidir. Çoğu endüstri rakamı için, bu daha büyük uyum, yalnızca endüstrinin Dubai'ye olan cazibesini güçlendirecektir.

“Bence bunun ülkenin durumunu olumsuz yönde güçlü bir şekilde etkileyeceğini düşünmüyorum. Herhangi bir itibar zararını düzeltmelerini sağlamak için FATF ile ilk işbirliği yapacaklar ve Paris merkezli FATF'ye göre BAE bu konuda zaten önemli ilerleme kaydetti." dedi.

İzleme listesine eklenmesinin anlamı, BAE'nin artık derecelendirme ayarlamaları, küresel finansman elde etmede daha fazla kontrol ve daha yüksek işlem maliyetleri ile karşı karşıya kalacağıdır. Aynı zamanda, uluslararası kara para aklama soruşturmalarını kolaylaştırma, belirli sektörlerdeki riskleri yönetme ve ekonomideki şüpheli işlemleri belirleme konusunda ilerleme göstermelidir.

Ayrıca, kara para aklama davalarının soruşturma ve kovuşturmalarını artırırken ve yaptırımlardan kaçınmayı proaktif olarak belirleyip bunlarla mücadele ederken, kara para aklamaya karşı finansal istihbarat kullanımını hızlandırması gerekecektir.

Bu tür önlemler, yalnızca Binance'in Malta'dan, ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyüğü olan borsanın, kara para aklamayla mücadele konusunda sıkı düzenlemeler konusunda endişe duyması nedeniyle çekildiğine dair raporlar nedeniyle ilginç olsa da. Bununla birlikte, borsa son zamanlarda Almanya ve Fransa'da lisans almak için çaba sarf etti, çoğu insanın hayal edebileceği ülkeler, düzenlemeler konusunda katıdırlar.

Binance ve diğer borsaların geçmişte üslerini çok fazla hareket ettirip ettirmediği merak edilirken, yorumcular bunun düzenlemeden tamamen kaçınmaktan ziyade daha net bir düzenleme aramakla ilgili olduğunu söylüyorlar.

“Kripto para kullanımı arttıkça, kripto ortamı sürekli gelişiyor. Geleneksel finans sektörünün aksine, kripto için çok net ve spesifik merkezler yok, ancak bahsetmek gerekirse İsviçre, Bahamalar, Avrupa, Birleşik Krallık, Singapur, Dubai gibi sanal varlıklar alanında kendilerini öncü olarak belirleyen daha fazla yargı alanı var." dedi Serena Sebastiani.

Dina Mattar, Binance ve diğer borsalar düzenleme ve gözetimden kaçınmak isteseydi, sanal varlıkların düzenlenmesi için yeni çerçeveler getiren ve AML uyumluluğunu artıran Dubai'de bir varlık oluşturmayacaklarını belirtiyor.

“Daha fazla düzenleyici netlik uğruna bir yargı alanından hareket ettiklerine inanıyorum. BAE, dünyanın en hızlı büyüyen kripto pazarlarından biri olduğu için bölgeye gelen şirketlerin akını alıyor ve küresel ticaret hacimlerinin %7'si ile dünyada üçüncü sırada yer alıyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ