FTX sorununun hemen ardından, kripto topluluğu giderek daha fazla ihtiyat kanıtı talep ediyor.

Bağımsız Araştırma, GBTC

FTX sorununun hemen ardından, kripto topluluğu giderek daha fazla ihtiyat kanıtı talep ediyor. Bazı kripto firmaları bu verileri sağlamaya hazır değil, ancak zincir üstü bir analitik platform, bu tür verileri sağlamaya yardımcı olmaya istekli olduğunu ifade etti.

FTX kripto borsasının çöküşü, dijital varlık hizmet sağlayıcılarının rezerv kanıtlarını yayınlamalarının önemi hakkında büyük tartışmalara yol açtı. Sonuç olarak, birçok endüstri meraklısı çağrıya kulak vermek için daha fazla borsa istiyor. Ancak Grayscale, buna gerek olmadığı konusunda kararlı.

Ergo Research, Grayscale'in Rezervlerini Gösteriyor

Bu arada, varlık yönetimi firması, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürünü için fonlarının kanıtını yayınlamayı reddettiği için, zincir içi bir araştırmacı, firmanın BTC varlıklarını ortaya çıkardı. Bu başarıyı blockchain ağını tarayarak başardı.

Bir OKT Araştırma uzmanı olan Ergo, 23 Kasım Perşembe günü GBTC'nin fon yöneticisi Coinbase Custody'nin gözetiminde 633.000 BTC'ye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

FTX borsasının çöküşünün ardından, birçok kripto şirketi, ellerinde tuttuklarını iddia ettikleri fonlara gerçekten sahip olduklarını kanıtlamak için yoğun bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, GBTC'nin çökmesi veya tasfiyesi durumunda, daha geniş kripto ekosistemini kaotik bir duruma sokmayacaktır.

Grayscale'in rezerv verilerinin kanıtını ifşa etmesi, sorunlu kripto borç veren Genesis Global Trading ile ilişkisine dair raporların ardından daha da yükseldi. İlginç bir şekilde, her iki şirket de girişim sermayesi platformu Digital Currency Group'un (DCG) bağlı kuruluşlarıdır.

Ek olarak, Grayscale'in varlıklarının bağımsız olarak doğrulanması, endişeli yatırımcılara ve daha geniş sektöre bu çalkantılı dönemden geçmesi için güven verecektir. Bu arada ifşa, Coinbase'in hafta başında varlıkları onayladığını yineledi.

Ergo'dan daha önceki bir tweet'e göre, Grayscale zincir üstü bilgileri yayınlamamak için "güvenlik nedenlerini" gösterdikten sonra rezerv kanıtı aramayı seçti.

GBTC Rezervinin Onaylanması

Grayscale'in önceki güvenlik sağlayıcısı Xapo'dan gelen fonların bir kısmını yeni koruyucusu Coinbase Custody'ye aktardığı bildiriliyor. Bu bilgilerle donanan Ergo, GBTC işlemleriyle bağlantılı yaklaşık 432 cüzdanda yayılmış yaklaşık 317.705 BTC'nin kalan bakiyesini izlemek ve ölçmek için halka açık verileri ve zincir üstü adli faaliyetleri kullandı.

Bununla birlikte, GBTC tarafından tutulan BTC bakiyesinin geri kalanını izlemek için Ergo, veritabanındakilerin profiliyle uyumlu olan diğer adresleri aramak için blok zincirini inceledi. Bu nedenle platform, soruşturmanın bazı yanlış pozitif ve negatifler içermesine rağmen, adreslerde gerçekten de BTC varlıkları olduğunu ve GBTC'nin iddia ettiğiyle neredeyse eşleştiğini kaydetti.

Ergo, varlıklarını duyururken, "Grayscale'in zincir üzerindeki varlıklarını neden açıklamayı reddettiği gerçekten gizemli" dedi. Skyquake-1 kullanıcı adına sahip bir Twitter kullanıcısı, GBTC'nin rezervlerini ifşa etmemesinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile sahip oldukları varlıkları herhangi bir kişi veya kuruluşa ifşa etmeme talimatı veren bir anlaşmadan kaynaklandığını savundu.

Sektör, FTX'in serpintileriyle savaşmaya devam ederken, araştırma platformu birçok kripto topluluğu üyesinden övgü aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ