Bahreyn Ortadoğu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) en çok petrol üreten ülkelerinden olan Bahreyn dijtal paranı mali yapısının bir parçası olarak görmeye başlamıştır. Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu Başkanı Khalid Al Rumaihi'nin sözlerine göre, Bahreyn'de dijital para birimlerinin benimsenmesi zaman zaman ülke maliyesi bakanlığı tarafından önerilmiştir.

Bu da dijital para birimi konularını sonuça itti.

Gelişen kripto para endüstrisinde öncü olmak
Bahreyn, yükselen fintech alanının öncüsü olmak niyetindedir. Rumaihi'ye göre, Blockchain teknolojisinin ulusal düzeyde kabulü buna yardımcı olacaktır.

Rumaihi, Bahreyn'in geçen Çarşamba günü ülkenin başkenti olan Manama'da yapılmış MIT Yenilik Forumu'nda Bahreyn'in "Bitcoin'e açık" olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, Bahreyn Merkez Bankası geçenlerde düzenleyici sandbox koymuştur. Şu ana kadar dört şirket başvurmuş ve bunlardan ikisi  onay almıştır. Rumaihi, bu yılın başında Manama'daki GCC Finansal Forumu'nda şunları söyledi: “Blockchain'in ülke düzeyinde benimsenmesi, Bahreyn'in bu alandaki öncüsü  olması için büyük bir fırsat tanıyor. Blockchain de, e-posta ve İnternet'in yıllar önce ticaret alanında yaptığı gibi, iş için pek çok farklı olasılıkların kilidini açacaktır.”

Suudi Arabistan ile ortak girişim
Suudi Arabistan'ın Bitcoin şirketi ile ortaklık yapılması , Bahreyn'deki Bitcoin alışverişleri için bir kapı açtı. Rumaihi, teklifte Bahreyn Merkez Bankası ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

Geçen ay Bahreyn merkezli Bank ABC R3 dağıtılmış defteri konsorsiyumuna katıldı ve bununla da Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde gruba katılan ilk banka oldu.

İki ülkenin işbirliğiyle Bank ABC müşterileri için yenilikçi finansal ürünler geliştirmesini ve stratejik hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır. Ortadoğu'daki dijital para biriminin değişimi, herhangi bir ülkenin daha gelişmiş bir ülkeye dönüşebileceğine bir örnektir.

Kaynak;
https://cointelegraph.com
 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ