Bakkt şu anda bir zamanlar alınıp atılan çok beğenilen Bitcoin katalizörü olmasa da, işaretler oraya varmış gibi görünüyor.

Bakkt CME Gibi Davranıyor

Bakkt şu anda bir zamanlar alınıp atılan çok beğenilen Bitcoin katalizörü olmasa da, işaretler oraya varmış gibi görünüyor. Geçen yıl Eylül ayında başlatılan dijital varlık platformu son birkaç aydır atılım yaparken, geleneksel piyasalara verilen likiditenin çoğu merkez bankaları tarafından desteklenmektedir.

Mart ayından bu yana Bakkt’ın kripto para birimi piyasası ile ilgili niyetleri açıklığa kavuşturuldu. Başlangıçta, 12 Mart'ta Bitcoin'in muazzam düşüşünün muazzam baskısı altında sıkışan borsaya açık pozisyon 3.5 milyon dolara düştü. Bu noktadan Bitcoin yarılanmasından bir hafta öncesine kadar, açık pozisyon yüzde 270 artarak 13 milyon dolara ulaştı. 7.5 milyon $ 'a bir daha düştükten sonra, borsadaki açık ve seçkin pozisyonların miktarı 2 haftadan kısa bir sürede 13 milyon $' a yükseldi ve dört ay içinde en yüksek noktasına ulaşacak.

Bu artış önemli ve daha büyük rakibi Chicago Ticaret Borsası'nın [CME] hareketini yansıtıyor. 2017'den beri Bitcoin Vadeli İşlemleri'nden işlem görüyor, ancak büyük istikrarlı hacim artışları geçen yıl, günde ortalama 6.000 sözleşmenin işlem gördüğü zaman geldi. Geçen ayın sonlarında, CME'nin hem Bitcoin Vadeli İşlemleri hem de Bitcoin Seçenekleri sözleşmelerine olan açık ilgisi yeni ATH'lere ulaştı ve kurumsal yatırımcılara kripto para birimi türevlerine yönelik artan ilgiyi işaret etti.

Bakkt’ın yükselişi, aynı pazara hitap ettikleri göz önüne alındığında, bu ilginin bir ürünüdür. Ancak, hareket zamanlaması önemlidir. Önceki iki hamleye [Şubat ve Mayıs] önemli Bitcoin hareketleri eşlik ederken, bu hareketten yoksundu. Şubat ayında, Bakkt’ın OI'sinin artmasıyla, Bitcoin Kasım 2019'dan bu yana ilk kez 10.000 dolar kırdı.. Mayıs ayında yarılanma Bitcoin'in fiyatını Mart ayının sonundan bu yana olduğu gibi önemli ölçüde artırdı.

Bununla birlikte, mevcut hamle, Bitcoin'in geçen hafta başlarında 10.000 $ işaretiyle çift daldırma ve 9.000 - 9.800 $ arasında tutarlı baskı ticareti göz önüne alındığında, büyük bir artış iyimserliği ile karşılandı. Ayrıca, kurumsal yatırımcılar, fiat'a finansal bir alternatif olarak olmasa da, en azından ekonomik belirsizliklere karşı bir çit olarak Bitcoin'e karşı yükseliyorlar.

Bitcoin “ilişkisiz bir varlık” olarak görüldüğünde, kripto para birimi birçok Wall Street yerlisinin dostu oldu. Öyle ki, varlıklı Amerikalı yatırımcılar Bitcoin ile ticaret yapmıyorlar, ancak finansal bir çit olarak kullanıyorlar. Bitcoin Vadeli İşlemleri'nin hem CME hem de Bakkt üzerinden ticareti nispeten düşük bir hacim gösterirken, açık faiz birikimi yüksek tutar. Örneğin Bakkt'ta, Bakkt'ta işlem gören haftalık Bitcoin Vadeli İşlem hacmi geçen hafta 130 milyon $ 'dan 111 milyon $' a düştü ve açık faiz bugün 2 milyon $ 'dan 13 milyon $' a düştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ