23 Eylül 2019'da Bitcoin pazarı sonsuza dek değişecekti. New York Borsası'nın [NYSE] ana şirketi olan Intercontinental Exchange [ICE], 9 aylık bir gecikmeden sonra dijital varlık platformu Bakkt'ı açmıştı.

Bakkt Hala Bitcoin Katalizörü Olabilir

23 Eylül 2019'da Bitcoin pazarı sonsuza dek değişecekti. New York Borsası'nın [NYSE] ana şirketi olan Intercontinental Exchange [ICE], 9 aylık bir gecikmeden sonra dijital varlık platformu Bakkt'ı açmıştı.

Chicago Ticaret Borsası'na [CME] bu "rakip", kurumsal yatırımcıların sadece fiziksel teslimatta Bitcoin Vadeli İşlemleri satın almasını değil, aynı zamanda bunları depolamasını ve ticaretini de sağlayacaktır.

Ancak, tüm hayranlığa rağmen, Bakkt hype'ı destekleyemedi. Lansmanın yapıldığı gün, borsa, kasvetli 68 aylık Bitcoin sözleşmesi yaptı. Eski atasözü, 'Söylenti satın al, haberleri sat', bir Bitcoin düşüşünde tezahür etti, çünkü kripto para birimi Bakkt ticaretinin ilk haftasında 2.000 $ düştü.

Lansmanından bu yana geçen 8 ayda bile Bakkt’ın performansı zayıftı. Dijital varlık platformunun fiziksel olarak teslim edilen sözleşmelerdeki en yüksek günlük hacmi 18 Aralık 2019'da 43 milyon $ 'dı ve 10 Şubat 2020'de nakit olarak 14 milyon $' a ulaştı.

Bunu göz önüne almak için CME'nin nakit üzerindeki tek günlük en düşük işlem hacmi 2020 için Bitcoin Vadeli İşlemleri, Bitcoin'in 'Siyah Perşembe' düşüşünden 77 ay sonra kontratların işlem görmesinden bir ay sonra 17 Nisan'da gerçekleşti.

Bakkt'ta CME ve diğer türev borsalarına kıyasla bu eşitsizlik, sunduğu niş ürün ve sunduğu derin cebe yatırımcılar göz önüne alındığında dikkat çekicidir. Bazıları sadece kurumsal yatırımcıları kripto paraya tercih ediyor gibi görmezden gelirken, diğerleri Bakkt'ın Bitcoin Vadeli İşlemleri için mutlaka bir komisyoncu değil, kripto para birimine yatırım için bir köprü olduğu görüşündedir.

Ecoinometrics'in yakın tarihli bir bültenine göre, görüşleri “Bakkt, türevler ve fiziksel Bitcoin piyasaları arasında bir arayüz olarak rol oynuyor”.

Şu anda, Bitcoin kurumsal kalabalığı CME'nin nakit ödeme seçeneğine doğru ilerliyor, zamanla Bakkt kurumlar için “yaşayabilir bir piyasa” olmak için “büyüyecek”.

Analiz, kurumsal yatırımcıların Bakkt’ın fiziksel olarak teslim edilen varlıklarına karşı karar verirken sahip olacakları seçenekleri varsaydı. Birincisi, CME'nin nakit ödeme alternatifine hareket. İkincisi, eğer endişe saklama ise, bir saklama çözümü sunan “Bakkt aracılığıyla” bile kripto para birimlerinin depolanması için dış kaynak kullanımı.

İkinci seçenek popüler seçenek olmasa da, kesinlikle ivme kazanıyor. Bakkt'ta her ay fiziksel yerleşim için depolanan sözleşmelere bakıldığında, Ocak 2020'den beri sayı artıyor. Yılın başından bu yana, Bakkt depoları her ay yaklaşık 100 ila 300 BTC Vadeli İşlemi gerçekleştirdi.

Analiz, “Fiziksel olarak ay için maksimum Bitcoin'e açık olan Bitcoin oranına bakarsak, istikrarlı bir aralık elde ederiz” dedi. Toplam Açık pozisyonun dörtte birinden azı fiziksel olarak yerleşmekle birlikte, kurumsal yatırımcıların Bakkt'a ısınmaları biraz zaman alacaktır. Raporda şöyle deniliyor:

 “Bu biraz zaman alabilir, bu yüzden Bakkt'ın bu kadar uzun süre hayatta kalıp kalamayacağını kim bilebilir?”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ