Bu yazımızda sizlere Balancer (BAL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Balancer (BAL) Nedir? Detaylarıyla Kripto Para Birimi BAL Token

Bu yazımızda sizlere Balancer (BAL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Balancer (BAL) Nedir?

Balancer, kullanıcıların aynı anda birden fazla varlık için likidite sağlamasına olanak tanıyan, Ethereum üzerine inşa edilmiş otomatik bir piyasa yapıcı, merkezi olmayan borsa ve likidite havuzu protokolüdür.

Uniswap ve Bancor'un öncülüğünü yaptığı likidite havuzları fikrini geliştiren Balancer, her bir varlığın yalnızca 50-50'si yerine her havuz için özel varlık oranlarına izin veriyor.

Her havuz, havuzda tuttukları varlıkların değerindeki dalgalanmalardan dolayı geçici kayıp riskini taşıyan likidite sağlayıcılarını ödüllendiren kendi özelleştirilmiş işlem ücretini belirleyebilir.

Balancer'in BAL tokenı, projenin likidite madenciliği için ihraç ödülleri ve beyaz listeye alınmış havuzlar gibi özellikleri belirlemesine yardımcı olmak için bir yönetişim tokenı görevi görüyor.

Kullanıcılar alım satım yaptıklarında, emirleri daha iyi fiyatlandırma ve daha düşük kayma ile birden fazla havuz tarafından doldurulur.

Balancer ($ BAL), farklı kripto para birimleri alım satımları arasındaki maliyeti ve kaymayı azaltan otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) protokolüdür.

Balancer, işlem gören varlıklara likidite sağlayan bir 3. taraf varlık olan geleneksel piyasa yapıcı için merkezi olmayan bir alternatiftir. Balancer protokolü, Smart Order Routing (SOR) kullanarak en iyi oranları ve işlem fiyatlarını otomatik olarak bulmak için farklı merkezi olmayan ticaret platformları tarafından çağrılabilir. Protokol ayrıca mevcut Dengeleyici Havuzlarından gelen fonları kullanarak ticareti tamamlamak için gerekli fonları sağlar. Balancer Finansman, Eylül 2019'da Mike McDonald ve Fernando Martinelli tarafından başlatıldı, o zamandan beri Şirket 3 milyon dolarlık yatırımla başarılı bir tohum turu geçirdi.

Balancer, Uniswap dapp'i üzerine inşa edilen N boyutlu değişmez yüzeyi kullanır. Ayrıca, piyasayı düzenlemek için bilgisayar algoritmalarından oluşan UniSwap gibi Otomatik Pazar Yapıcıları (AMM) kullanırlar.

Balancer kendini Merkezi Olmayan Finans (DeFi) hiyerarşisi içinde önemli bir konuma kaydırdı, çünkü BAL token 2020'nin başında Compound Protokol'ün yönetişim tokenlarının artışını yakaladı. Bu, borsaya olan ilginin arttığını gördü ve DeFi alanında bir rakip olarak tahsis edildi. Bu algı, DeFi projelerinin popülaritesindeki artış ve madencilik nitelikleri ile aynı zamana denk geliyor.

BAL Token

Balancer'in ilk lansmanında kendi yerel tokenı yoktu, ancak bu yıl şirket yönetim tokenını BAL açıklayarak değişti. Şirket, tokenı 23 Haziran 2020'de dağıtmaya başladı ve sitede likidite sağlayıcıları için haftalık olarak dağıtılacak.

Bununla birlikte, BAL tokenlerinin ekonomik bir değeri yoktur, bunun yerine protokoldeki yönetişim hakları için para birimidirler. Bu haklar, sahiplerin yeni özelliklerin, protokol ücretlerinin ve katman 2 ölçeklendirme gibi daha büyük yapısal değişikliklerin yanı sıra diğer blok zincirlerindeki sözleşmelerin uygulanması açısından ağırlığı ile Balancer protokolünün yapısı üzerinde söz sahibi olmalarını sağlar.

Oluşturulan 100 milyon token var, ancak bunların 25 milyonu zaten kurucu üyelere, çekirdek geliştiricilere, danışmanlara ve yatırımcılara tahsis edildi. Gerisi, likidite ekleyen Balancer kullanıcıları tarafından madencilik yapmakta serbesttir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ