Bu yazımızda sizlere Balancer (BAL) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve BAL Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bu yazımızda sizlere Balancer (BAL) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve BAL Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Balancer (BAL) Token Nedir?

Balancer, Ethereum üzerinde çalışan ve kullanıcıların herhangi bir kripto para birimini alıp satabilecekleri bir borsayı işletmek için dağıtılmış bir bilgisayar ağını teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.Ortaya çıkmakta olan bir merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü olan Balancer, bu hizmeti sağlamak için kripto varlıklarının bir kombinasyonunu kullanır ve borsa gibi bir finansal aracı olmadan alım satımı mümkün kılar.

 

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Balancer'ı, kullanıcıların portföylerindeki kripto para birimlerine dayalı fon oluşturduğu bir tür endeks fonu olarak düşünmek gerekir. Bu fonlar dengeleyici havuzları olarak bilinir ve bir havuza likidite sağlamak isteyen herhangi bir kullanıcı bunu sadece bir varlık yatırarak yapabilir.Bir Balancer havuzuna likidite sağlayan kullanıcılar, daha sonra fonlarının kullanımı için ağa ödenen işlem ücretinin bir kısmını kazanır ve BAL adı verilen özel bir kripto para birimi ile ödüllendirilir.

Bu mevduat ağ için çok önemlidir ve kullanıcıların platformda kripto para birimleri alıp satmaları için gereken likiditeyi sağlar.Bu, Balancer'ın faaliyet göstermek için pazarının her iki boyutunu da teşvik etmesi gerektiği anlamına gelir .Varlıklarının bir kısmını işlem için kullanılabilir hale getirmek isteyebilecek kripto kullanıcıları ve bir varlık için mümkün olan en iyi fiyatı arayan yatırımcılardır.Bu şekilde Balancer, Uniswap (UNI) ve Curve (CRV) gibi diğer merkezi olmayan borsalara (DEX'ler) benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte Balancer, sekiz adede kadar tokeni havuzlarda gruplama yeteneği de dahil olmak üzere ek özellikler sunar.

Balancer'ı Kim Yarattı?

Balancer, 2018 yılında Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından kurulan BlockScience adlı bir yazılım danışmanlık firmasında araştırma projesi olarak başladı.Proje daha sonra 2020'de Balancer Labs olarak bağımsız olarak 3 milyon dolarlık fon topladı. Turda yatırımcılara yaklaşık 5 milyon BAL tokeni satıldı ve hissedarlara ve çalışanlara 25 milyon token verildi (toplam 100 milyon token arzından).Yarısı Balancer ekosistemine katkıda bulunanlar için kullanılan bir fon için ve yarısı da gelecekteki yatırımcılara satışlar için ayrılan ek 10 milyon BAL ayrıldı.

Dengeleyici Nasıl Çalışır?

Bir endeks fonu farklı hisse senetlerinden oluşabileceği gibi, Balancer havuzları da sekiz farklı kripto para biriminden oluşur.Dengeleyici havuzunun değeri, havuzun oluşturulması sırasında seçilen bir ağırlık olan, içindeki her tokenin  yüzdesiyle belirlenir.

Kendi Kendini Dengeleyen Endeks Fonu

Balancer, havuzlardaki bireysel dijital  paraların fiyatları değişse bile, her havuzun doğru oranda varlık tutmasını sağlamak için akıllı sözleşmeler adı verilen özel programlar kullanır.Örneğin, bir Dengeleyici havuzu %25 ETH, %25 DAI ve %50 LEND ile başlayabilir. Bir noktada LEND fiyatı iki katına çıkarsa, havuz sahip olduğu LEND miktarını otomatik olarak düşürür, böylece havuz değerinin %50'sini elinde tutabilir.

Peki, LEND Nereye Gidiyor?

Balancer'ın akıllı sözleşmeleri, fiyatlar arttıkça LEND satın almak isteyen yatırımcılar için bunları kullanılabilir hale getirir.Unutulmamalıdır ki, yatırımcıların yeniden dengeleme hizmetleri için ücret ödediği geleneksel endeks fonlarına kıyasla, likidite sağlayıcıları endeks fonları yeniden dengelenirken hala ücret almaktadır.

Dengeleyici  Havuzlar

Balancer, farklı risk iştahlarına sahip kullanıcılara yönelik özel ve halka açık havuzlar sunar.Halka açık havuzlar, herhangi bir kullanıcının varlık ekleyerek veya çekerek likidite sağlamasına izin verir. Halka açık havuzların parametreleri, kullanıma sunulmadan önce belirlenir ve değiştirilemez.Bu, en popüler ve en likit havuzlardan ücret kazanmak isteyen daha küçük holdingleri olan kullanıcılar için faydalı olabilecekleri anlamına gelir.

Özel Dengeleyici havuzu, yalnızca havuzu oluşturan kişinin varlık ekleyebildiği veya çekebildiği havuzdur. Kullanıcı ayrıca ücretler, ağırlıklar ve kabul ettiği varlık türleri gibi havuzun diğer tüm parametrelerini de ayarlayabilir.Özel havuzlar, belirli varlıklarından ücret kazanmak isteyen geniş bir portföyü olan varlık yöneticileri için faydalıdır.

Son olarak, akıllı havuzlar, akıllı sözleşmelerin sahip olduğu bir tür özel havuzdur. Bu özellik, havuzların ağırlıkları değiştirmek veya bir emlak portföyünü izleyen bir endeks fonu oluşturmak gibi ek işlevleri yerine getirecek şekilde programlanmasına olanak tanır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ