Piyasa analistleri, BTC'nin 19 bin dolarlık fiyat seviyelerini geri kazanabileceği konusunda iyimser.

Balinalar Tarihi Satın Alma Çılgınlığında BTC Biriktirirken, Bitcoin 19 Bin Dolara Büyük Bir Hareket İçin Hızlanıyor

Piyasa analistleri, BTC'nin 19 bin dolarlık fiyat seviyelerini geri kazanabileceği konusunda iyimser. Balina birikimi ve zincir üstü faaliyet, BTC piyasasının tamamen yeni zirvelere dönüş olasılığına işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı, son 24 saatte %2,60 artışla şu anda yaklaşık 17.200 $'da el değiştiren 17.000$ aralığında güçlü bir şekilde tutunuyor. Bir ayın en yüksek fiyatı olan 17.980$'a yakın olan fiyat, BTC'nin 19.000$ fiyat seviyelerini yeniden kazanma yolunda olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Görüşü dile getiren bir analist, takma adlı kripto analisti 'CredibleCrypto'. Kripto piyasası uzmanı, Binance'teki tacirlerin BTC fiyatını 16.000 $ aralığında desteklemek için ortaya çıktığını belirtti. Fiyatın bir kez daha düşerek 16.4$ - 16.5k$ civarına düşebileceğini ve oradan da 18-19.000$ civarına ilerleyebileceğini sözlerine ekledi.

Analist OtsukimiCrypto'ya yanıt olarak bir takip tweet'inde CredibleCrypto, birçok gözlemcinin mevcut rallinin "tam bir sıçrama" olmasını beklerken, BTC'nin "yeni zirvelere tam olarak geri dönüşe" girmesini beklediğini belirtti. ve yakında 30 bin doları aşacak.

Ticaret şirketi Eight'in kurucusu ve CEO'su Michaël van de Poppe, benzer bir duruşu paylaşıyor gibi görünüyordu ve bir tweet'te "17.000 doların üzerinde kaldığımız sürece Bitcoin'in devam etmesini beklediğini" belirtti. Bir gecede yaşanan hareketi, Kasım ayının sonundaki BTC çıkışına benzetti.

Bununla birlikte, BTC fiyatındaki artış, türev piyasasındaki açığa alım satım yapanların büyük likidite sıkıntısı çekmesine de neden oldu. Coinglass'tan alınan verilere göre, BTC vadeli işlem piyasası tasfiyeleri 36,77 milyon dolara ulaştı ve rakamın %88,33'ü açığa alım yapan yatırımcılar tarafından sağlandı. Piyasa yorumcusu OnChainCollege, 5 milyon dolardan fazla BTC kısa tasfiyesinin 15'lik bir fiyat artışı sırasında gerçekleştiğine dikkat çekti.

BTC Fiyat Artışına Ne Sebep Oldu?

Bu arada, kripto piyasası analitiği ve sosyal ölçüm izleme platformu Santiment, marjinal olarak sürdürülen fiyat artışını neyin tetiklediğine işaret etmeye devam etti. Santiment, birikim nedeniyle hem BTC hem de Ether'in (ETH) borsalardaki ilgili arzlarının düştüğünü gördüğünü paylaştı.

İki kripto para birimi şimdi 4 yılın en düşük seviyesine ulaştı ve bu da daha düşük satış riskleri anlamına geliyor. Borsalar tarafından tutulan tüm BTC'lerin yüzdesi %6,32'ye düşerken, ETH ticaret yerlerinin elinde bulunan dolaşımdaki arzın %12,06'sına düştü. Bu, daha büyük gerçek zamanlı satın alma gücü anlamına gelen ani artış gösteren lider dolara sabitlenmiş stablecoin Tether'in (USDT) borsa arzının tersidir.


BTC piyasası ilk olarak ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell'ın bu ayın başlarında yaptığı cesaret verici açıklamaların ardından güç göstermeye başladı. Powell, Fed'in muhtemelen bu ayın sonunda yapacağı FOMC toplantısında normalden daha düşük bir faiz artırımı açıklayabileceğini kaydetti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ