BIS, mücadele eden kripto pazarına yardım eli uzatıyor. Küresel Apeks Bankası kripto para birimleri konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Bank for International Settlement (BIS), Bankaların Kripto Para Birimlerindeki Rezervlerin %1

 BIS, mücadele eden kripto pazarına yardım eli uzatıyor. Küresel Apeks Bankası kripto para birimleri konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Bankanın uluslararası anlaşma BIS için kripto para birimlerine yönelik şüpheciliği, mevcut kripto kışının ardından daha da arttı. Ancak, banka mücadele eden sektöre yardım etmek için bir hamle yaptı. Artık bankaların Bitcoin BTC dahil olmak üzere dijital para birimlerinde rezervlerinin yüzde 1'inden fazlasına sahip olmamasına izin veriyor.

BIS'in Basel Bankacılık Denetim Komitesi BCB  tarafından 30 Haziran'da yayınlanan bir rapor, bankaların "Grup 2 dijital varlıklara" toplam maruziyetinin ana sermayelerinin yüzde 1'i ile sınırlandırılması gerektiğini öne sürdü. BCBS, bu öneriyi “kripto varlıklarının ihtiyatlı muamelesi üzerine ikinci istişare” olarak bilinen yakın zamanda yayınlanan belgesine dahil etti.

Kripto Varlıklarını Sınıflandırma

BCBS, kripto varlıklarını sınıflandırmak için belirli kriterler kullandı. Bu nedenle, tüm kripto varlıkları iki gruba ayrılır. Bu kriterleri karşılamayan kripto varlıklar Grup 2'de sınıflandırılır. Ancak bu kriterleri karşılayan diğerleri Grup 1'de sınıflandırılır.

Bu nedenle, Grup 2 kripto varlıkları, sabit paralardan, desteklenmeyen kripto varlıklardan ve bu kriterleri karşılamayan tokenize edilmiş geleneksel varlıklardan oluşur. Buna karşılık, Grup 1 kripto varlıkları yukarıda belirtilen varlıklara sahiptir ancak BCBS kriterlerini karşılamaktadır.

Belgede, “bankanın Grup 2 kripto varlıklarına maruz kalması için bir sınır var. Bankalar, bu limiti Grup 2 kripto varlıklarına kümülatif maruziyetlerine uygulamalıdır.” Rapor, bu kümülatif riskin doğrudan ve dolaylı varlıkları olduğunu ekliyor. Doğrudan holdingler nakit ve türevleri içerirken, dolaylı holdingler özel amaçlı araçları, yatırım fonlarını ve ETF veya ETN'yi içerir.

Belge ayrıca, bir bankanın bu kripto varlıklara maruz kalmasının hiçbir zaman hiçbir zaman çekirdek sermayesinin yüzde 1'inden fazla olmaması gerektiğini belirtiyor. Bu gereklilik, BCBS standartlarının bir parçasıdır ve Basel çerçevesi ile uyumludur.

Basel çerçevesinin büyük riske maruz kalma kuralları, belirli bir varlığa yönelik büyük riskleri kapsamaz. Bunun yerine, ayrı karşı taraflara veya ortak karşı taraf Gruplarına maruz kalmayı kapsar. Bu nedenle, bir banka, Bitcoin gibi bir karşı taraf olduğu sürece kripto varlıkları üzerinde büyük maruz kalma sınırlarına sahip olabilir.

Komite, bu temeli kullanarak, büyük maruz kalma kurallarının uygulanmadığı diğer Grup 2 kripto varlıkları için yeni bir maruz kalma limiti getirilmesini önerdi. Ancak, BIS bu yüzde 1 sınırını ara sıra gözden geçirecektir.

BIS'in Kripto Konusundaki Şüpheciliği

Çeşitli medyada yaygın olarak bildirildiği üzere, BIS, kripto varlıklara yönelik şüpheci duruşunu daha da kanıtlamak için mevcut kripto kışını kullanıyor. Ayrıca, Merkezi Olmayan Finans DeFi risklerine ilişkin tahminlerinin yakında gerçekleşeceğini belirtiyor.

BIS'in geçen ayın başlarında kriptoların neden paranın sosyal rolünü yerine getiremediğini belirten bir rapor yayınladığını hatırlarsınız. Yüksek ücretler, ağ tıkanıklığı ve peyzaj parçalanması, BIS'in görüşünü desteklemek için sunduğu nedenlerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ