Endonezya merkez bankası, toptan dijital rupiah çıkarmak için çalışıyor. Yeni para biriminin ülkedeki dijital işlemler için tek yasal ödeme aracı olması amaçlanırken, düzenleyici ayrıca sınırlar arasında değiştirilebilmesini sağlamak istiyor.

Bank Indonesia, Dijital Ödemeler için Yasal Para Olarak Dijital Rupiah Vermeye Hazırlanıyor

Yıl Sonuna Kadar Beklenen Dijital Rupiah Konsepti

Endonezya'nın para otoritesi, toptan işlemler için ulusal itibari paranın dijital bir versiyonunu yayınlama projesiyle ilerliyor. Vali Perry Warjiyo Perşembe günü yaptığı bir brifingde, 2022'nin sonuna kadar gelecekteki dijital rupiahın kavramsal tasarımını yayınlamayı planladığını açıkladı. Bloomberg'den alıntı yaparak, detaylandırdı:

Dijital rupiah ilkesi, Endonezya'daki dijital işlemler için tek yasal para birimi olacak kağıt para ile aynı olacaktır.

Bank Indonesia, geçen yıldan bu yana merkez bankası dijital para biriminin ( CBDC ) olası lansmanını inceliyor. Rapora göre, ana amacı bir ödeme yöntemi olarak kripto para biriminin küresel olarak benimsenmesinin önüne geçmek.

Bölgedeki diğer ülkelerin para otoriteleri, toptan dijital para birimlerini de düşünen Filipinler ve Avustralya merkez bankaları da dahil olmak üzere transferleri ve yerleşimleri iyileştirmek için blok zinciri teknolojisini uygulamaya çalışıyor.

Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti, geçen sonbaharda CBDC'lerle sınır ötesi ödeme denemelerini duyurdu . Bu ülkelerin merkez bankaları işbirliklerinin amacının, devlet tarafından verilen farklı dijital para birimlerini kullanarak uluslararası işlemler için ortak platformlar geliştirmek olduğunu söyledi.

Bank Indonesia şu anda meslektaşlarıyla teknoloji seçeneklerini araştırıyor ve dijital rupiahın siber güvenlik özellikleri üzerinde çalışıyor. CBDC yayımlandıktan sonra büyük bankalara ve ödeme hizmeti sağlayıcılarına dağıtılacak ve bunlar da çeşitli perakende işlemler için daha küçük bankacılık kurumlarına dijital rupiahlar satacak.

Singapur'daki Oversea-Chinese Banking Corp'ta ekonomist olan Wellian Wiranto, bunun, özellikle kriz zamanlarında bankaların aracılık etme potansiyelinden kaçınmak için veya hanehalklarının doğrudan "risksiz" merkezle bankacılığı seçme riskinden kaçınmak için yapılacağını açıkladı. ticari bankalardan ziyade banka

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ