Bank of America, ABD'nin 2030 yılına kadar bir CBDC başlatacağını ve Stablecoin'lerin çeşitli işlemlerde daha sık kullanılmaya devam edeceğini söyledi.

Bank of America, ABD'nin 2030 yılına kadar bir CBDC başlatacağını ve Stablecoin'lerin çeşitli işlemlerde daha sık kullanılmaya devam edeceğini söyledi.

ABD makamları kendi merkez bankası dijital para birimini çıkarma fikriyle uğraşmaya devam etse de, Bank of America böyle bir ürünün “kaçınılmaz” olduğuna inanıyor. Ek olarak, büyük bankacılık kuruluşlarından araştırmacılar, stabilcoinlerin gelişmeye devam ettiğini ve parasal sistemde büyük bir rol üstlendiğini düşünüyor. CBDC'ler merkez bankaları arasında büyüyen bir trend ve giderek daha fazla ülke bu tür ürünleri piyasaya sürme planlarını açıklıyor.

Bazı Ülkeler Zaten CBDC'leri Başlattı

Birkaç ülke halihazırda ulusal para birimlerinin dijital versiyonlarına sahiptir. Ancak ABD, Fed Başkanı Jerome Powell'ın ülkenin ilk olmak yerine doğru yapması gerektiğini iddia etmesiyle her zaman biraz geri kalmış görünüyordu. Üstelik dünyanın en büyük ekonomisi, Çin'in kendi sınırları içinde çalışmayacağına inanıyor. Bununla birlikte, bazı raporlar zaman zaman ABD'nin bir CBDC'nin nasıl başlatılacağı konusunda ilerleme kaydettiğini iddia ediyor. Bank of America, böyle bir ürünün 2025 ile 2030 yılları arasında ABD'de gün ışığına çıkacağına inanıyor.

"CBDC'ler Kaçınılmazdır"

Banka stratejistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss'a atıfta bulunan Bloomberg, CBDC'lerin "bugünün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi" olduğunu bildirdi. Daha önce bildirildiği gibi, Federal Rezerv geçen hafta bir merkez bankası dijital para biriminden gelebilecek artıları ve eksileri inceleyen bir rapor yayınladı. Gazete, bunun daha hızlı anlaşmalara ve daha az pahalı işlem maliyetlerine yol açabileceğini söyledi. Öte yandan, CBDC'ler, hükümetler ihraç ve işlemleri izleyip kontrol edebildiğinden, insanların mahremiyetine karşı çalışabilir.

Stablecoin'ler, son birkaç yılda pazarın multi-milyar dolarlık bir bölümüne büyümeleriyle açıkça görülen kripto para birimi endüstrisinin önemli bir parçasıdır. Şu an itibariyle, piyasa değerine göre en büyük beş kripto para biriminde iki stablecoin var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ