"Küresel Kripto Para Birimleri ve Dijital Varlıklar" başlıklı bir raporda, Bitcoin'in Temmuz 2021'den bu yana bir risk varlığı olarak işlev gördüğünden bahsedildi.

"Küresel Kripto Para Birimleri ve Dijital Varlıklar" başlıklı bir raporda, Bitcoin'in Temmuz 2021'den bu yana bir risk varlığı olarak işlev gördüğünden bahsedildi. Ancak rapor, Bitcoin'in enflasyonist ortamlara sahip gelişmekte olan ülkelerde enflasyona karşı mükemmel bir koruma işlevi görebileceğini kabul etti.

Bank of America, Bitcoin'in meraklıları tarafından sürekli olarak vaaz edildiği gibi enflasyona karşı daha fazla koruma sağladığı yönündeki popüler iddiaya itiraz etti. Onlara göre, kripto varlığı, bir anti-enflasyon varlığından çok bir risk varlığı olarak işlev görür.

"Küresel Kripto Para Birimleri ve Dijital Varlıklar" başlıklı bir raporda, Bitcoin'in Temmuz 2021'den bu yana bir risk varlığı olarak işlev gördüğü ve hisse senetleri, gayrimenkuller ve para birimleri ile aynı kategoriye girdiği belirtildi. Rapor ayrıca, Bitcoin'in son birkaç yılda S&P 500 gibi bu risk varlıkları gibi benzer hamleler yaptığını ve Ocak 2022'de bu hisse ile tüm zamanların en yüksek korelasyonunu kaydettiğini belirtti.

31 Ocak'ta Bitcoin ile S&P 500 (SPX) ve Bitcoin ile Nasdaq 100 (QQQ) arasındaki korelasyonlar sırasıyla tüm zamanların en yüksek seviyelerine ve yüzde 99.73'e ulaştı.

Bitcoin, bir enflasyon riskinden korunma varlığı olduğuna inanıldığı için dijital altın olarak etiketlendi. Bununla birlikte, dünyanın en büyük kripto para birimi aynı dönemde altınla sıfıra yakın bir korelasyon sürdürdü. Dünya çapında hükümetlerin teşvik paketleri yayınladığı pandeminin ilk döneminde kripto varlığının altınla güçlü bir korelasyon sürdürdüğünü anlamak önemlidir. Bununla birlikte, Bank of America, Bitcoin'in gelişmiş ülkelerde asla bir enflasyon riskinden korunma aracı olamayacağı ve fiyat oynaklığı kontrol edilmediği sürece bir risk varlığı statüsünü kaybetmeyeceği konusunda güçlü bir duruş sergiledi.

Enflasyondan Korunma Aracı Olarak Bitcoin, Az Gelişmiş Ülkelerde Güçlü

Ancak rapor, kripto varlığının enflasyonist ortamlara sahip gelişmekte olan ülkelerde enflasyona karşı mükemmel bir koruma işlevi görebileceğini kabul etti.

Bitcoin, Ethereum'dan farklı olarak sabit bir arz düzenleme programına sahiptir ve yatırımcıların onu, yaygın para birimi devalüasyonlarına yanıt olarak enflasyona karşı bir korunma olarak kullanmalarını sağlar. Referans olarak, Bitcoin fiyatı, Ekim enflasyonunun 30 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,2 olarak açıklanmasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69000 dolar kaydetti. Kısa bir süre sonra, Fed Başkanının enflasyonun artık “geçici” bir fenomen olmadığını belirtmesinin ardından Bitcoin ve hisse senedi bir düşüş yaşadı. Hisse senetleriyle güçlü korelasyona rağmen, kripto varlığının Federal Rezerv Politikası ve Enflasyon İstatistiklerine tepki verme eğiliminde olduğu söyleniyor.

Bank of America'nın konumu, BNY Mellon Investment Management'ta stratejist olan Catherine Doyle da dahil olmak üzere birçok uzman tarafından şiddetle kabul edilmektedir. Daha önce Bitcoin'in çok ham olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ