Koronavirüs pandemisinin ortasında, dünya hükümetleri para basmalarında etkin bir sınır bulunmadığına karar verdiler. Bu yakın zamanda Bank of America tarafından yapılan bir açıklama ile doğrulandı.

Bank of America Ekonomisti: Önlem Boyutu İçin Üst Sınır Olmamalı

Koronavirüs pandemisinin ortasında, dünya hükümetleri para basmalarında etkin bir sınır bulunmadığına karar verdiler. Bu yakın zamanda Bank of America tarafından yapılan bir açıklama ile doğrulandı.

Küresel piyasa paniğinin ortasında büyük bir durgunluk belli görünüyor. Koronavirüs durumu kötüleştikçe, birçok büyük kurum ve hükümet, sonuçları düzeltmek için harcama konusunda etkin bir “sınır yok” çağrısı yapıyor. Sonuç, para anlayışımızda kalıcı bir değişiklik olabilir.

Önlem Harcamalarında 'Sınır Yok'

Kilitlenmelerden kaynaklanan ekonomik serpinti daha ciddi hale gelirken, büyük kurumlar şimdi ekonomik önlemin esasen sınırının olmaması gerektiğini iddia ediyorlar.

Bank of America’nın üst düzey ekonomisti Michelle Meyer tarafından yapılan açıklamada, “resmen ekonominin durgunluğa düştüğünü beyan ediyoruz” diyor. Bu tartışmasız şaşırtıcı değil; ancak herkesin dikkatini çekmesi gereken şu yorumdu:

“Politika tepkisi söz konusu olduğunda, bizim açımızdan önlemin büyüklüğü için bir üst sınır olmamalıdır.”

Bu, dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birinden gelen dikkat çekici bir ifadedir. Esasen, bu sona erene kadar, hükümet çok fazla para gerekli olduğu halde etkili bir şekilde kullanabilir - bu para olmasa bile, öyle görünüyor.

Bu aylarca devam ederse, bunun kolayca 'yeni normal' olabileceğini varsaymak hayal edilemez. Federal Rezerv şimdi repo piyasası için günlük kısa vadeli kredilere 1 trilyon $ sağladığında, parasal kısıtlamaların artık etkili olduğu görülüyor.

Deflasyonist Bir Alternatif

Tüm bu koronavirüs pandemisi çözüldüğünde, dünya hükümetlerinin ödeyecek borçları olacaktır. Ayrıca, birçok para birimi ciddi enflasyonist baskılar görebilir. Bu yüzden, deflasyonist bir para birimi gibi, nihayetinde parasal sınırlar olmalı. Finansal egemenliğe sahip olmamız için gerekli olan buydu.

Bitcoin bize basit bir çözüm sunuyor, ancak henüz küresel olarak kendini kanıtlamadı. Şu an itibariyle, borsadan kripto para birimi ayrıştırma konusunda bazı iyimserlikler var. Yine de anlatmak için henüz çok erken. Bitcoin daha önce hiç durgunluk yaşamamıştı, bu yüzden bir tahmin neredeyse imkansız.

 Ancak kesin olan şu ki, bu kriz bizi parayı ve değeri nasıl gördüğümüzün temelleriyle mücadele etmeye zorlayacaktır. Bu yüzden Bitcoin'in sonuçta konuşmanın bir parçası olması gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ