Bank of America, Fed'in son eylemlerinin durgunluğa yol açabileceği konusunda uyardı, ancak kripto para birimleri kazanan olarak ortaya çıkabilir.

Bank of America, Fed'in son eylemlerinin durgunluğa yol açabileceği konusunda uyardı, ancak kripto para birimleri kazanan olarak ortaya çıkabilir.

BofA'nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin potansiyel bir resesyon sırasında tahvil ve hisse senetlerinden daha iyi performans gösterebileceğini belirtti. Yakın tarihli bir notta, ABD Merkez Bankası'nın yeni politikasının ülkeyi ve dünyanın çoğunu böyle bir ekonomik duruma itebileceğini savundu.

Yaklaşan Durgunluğun Ortasında Kripto Çiçek Açacak mı?

Şu anda 9 trilyon dolar civarında olan bilançosunu artırarak COVID-19 pandemisinin sonuçlarıyla yıllarca mücadele etmeye çalıştıktan sonra, ABD merkez bankası 2022'nin başında tavrını değiştirdi. Yani, bakiyesini iki katından fazla artırdıktan sonra Mart 2020'den bu yana, Fed, bazı raporların yakında ayda 95 milyar dolara kadar varlık bırakabileceğini öne sürerek, azaltmaya başlamaya karar verdi.

Bank of America'nın stratejistlerinden bir nota atıfta bulunan Reuters, "makro-ekonomik tablonun hızla kötüleştiğini" ve dünyanın en büyük ekonomisi için bir resesyona yol açabileceğini bildirdi.

Hartnett, "enflasyon şoku kötüleşiyor, oranlar şoku yeni başlıyor, resesyon şoku geliyor" gibi güçlü kelimeler kullanarak banka müşterilerini çoğu varlığın büyük oynaklıkla karşılaşacağı konusunda uyardı. Yine de, tahviller ve hisse senetleri gibi bazıları diğerlerinden daha düşük performans gösterecek.

Aslında, banka, nakit, emtialar ve ilginç bir şekilde kripto para birimleri gibi potansiyel durgunluk ortasında zirveye çıkmak için birkaç atı destekledi.

Kripto Nasıl Geliyor?

Kripto endüstrisini ve Wall Street'ten buna yönelik genel yaklaşımı takip edenler için, BofA'nın dijital varlıkları potansiyel en iyi performans gösterenler olarak seçtiğini görmek oldukça şaşırtıcı olabilir. Aslında, BofA'nın sayısız diğer bankacılık kuruluşlarıyla birlikte Bitcoin'e ve tüm alana karşı sık sık darbe alması o kadar uzun zaman önce değildi.

JPMorgan, Goldman Sachs ve Citigroup gibi isimlerin kalplerindeki değişimden bahsetmeyeceğiz. Şimdi Bank of America'ya odaklanalım.

Varlık sınıfını yıllarca görmezden geldikten sonra, BofA Mart 2021'de bitcoin'in oldukça değişken olduğunu ve onu "bir servet veya ödeme mekanizması deposu olarak pratik olmadığını" iddia etti.

Ancak 2021 yazı geldi ve bankanın bir kripto para birimi araştırma ekibi kurduğuna dair raporlar ortaya çıktı. Ayar değişikliği hissi, günler sonra BofA'nın bir Bitcoin vadeli işlem ticaret hizmeti başlattığı öğrenildiğinde yoğunlaştı.

Bankanın u dönüşü, aynı yılın Ekim ayında Bitcoin'i ezdikten yarım yıl sonra  katılaştı. O zamanlar dijital varlıklara odaklanan başka bir makalede, BofA araştırmacıları BTC'yi "önemli" olarak nitelendirdi ve tüm endüstriyi "görmezden gelinemeyecek kadar büyük" olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ