Jamaika Bankası, ilk olarak Mart 2021'de CBDC projesi için İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurdu.

Jamaika Bankası, ilk olarak Mart 2021'de CBDC projesi için İrlandalı kriptografi firması eCurrency Mint ile ortaklık kurdu.

Jamaika Bankası, 2022'nin ilk çeyreğinde ulusal bir kullanıma sunmayı hedefleyen ilk Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) başarıyla tamamladı. Mart 2021'de ilk CBDC prototip testine geçtikten sonra, Jamaika Merkez Bankası sekiz aylık bir pilot çalışmayı tamamladı Geçen Cuma, Jamaika Bilgi Servisi bildirdi. Pilot uygulamanın bir parçası olarak, BoJ geçen yıl Ağustos ayında mevduat kabul eden kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına ihraç edilmek üzere 230 milyon Jamaika doları değerinde CBDC bastı.

Jamaika Bankası Farklı Departmanlara CBDC Yayınladı

Merkez bankası, BoJ'un bankacılık departmanındaki personele 1 milyon JMD (6.500 $) değerinde dijital para birimi verdi. 29 Ekim'de banka ayrıca Jamaika'nın en büyük finans kuruluşlarından biri olan National Commercial Bank'a (NCB) 5 milyon JMD (32.000 $) değerinde CBDC ihraç etti. Rapora göre NCB, Jamaika'nın CBDC pilot uygulamasında dört küçük yatırımcı  ve 53 tüketici de dahil olmak üzere 57 müşteriye katılan ilk cüzdan sağlayıcısı oldu. Müşteriler, Aralık 2021'de NCB sponsorluğundaki bir etkinlikte kişiden kişiye, nakit giriş ve nakit çıkış işlemleri yapabildi.

Merkez Bankası Şimdi, Q1 2022'de Ülke Çapında Bir Sunumla İlerlemeyi Planlıyor

Jamaika Bankası şimdi, iki yeni cüzdan sağlayıcı eklemeyi umarak, 2022 yılının ilk çeyreğinde ülke çapında bir sunumla ilerlemeyi planlıyor. Bu sağlayıcılar zaten sanal simülasyon testleri yürütüyor ve CBDC'yi BoJ'den sipariş edip ardından müşterilerine dağıtabilecekler. Raporda, merkez bankasının farklı cüzdan sağlayıcılarının müşterileri arasındaki işlemleri test ederek birlikte çalışabilirliğe odaklanmayı planladığı belirtiliyor. Daha önce bildirildiği gibi, Jamaika Merkez Bankası, Mart 2021'de dijital para projesi için teknoloji sağlayıcı olarak İrlandalı kriptografi güvenlik firması eCurrency Mint'i seçti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ