Bank of Jamaica, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesine pilot uygulama yapması için İrlanda merkezli bir şirket olan eCurrency Mint ile ortaklık kurdu.

Bank of Jamaica, CBDC

Bank of Jamaica, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesine pilot uygulama yapması için  İrlanda merkezli bir şirket olan eCurrency Mint ile ortaklık kurdu.

Dijital para projesi bu yılın Mayıs ve Aralık ayları arasında başlayacak. Jamacia Bankası, 2021'de CBDC pilot uygulamasına başlamak için bir teknoloji ortağı arıyordu. Başvuruları davet ederken, CBDC'nin potansiyelini öne sürerek, "verimli ve güvenli ödemeler" yoluyla finansal katılımı artıracağını iddia etti.

eCurrency Mint, CBDC'yi test etmede merkez bankasını destekleyecek

Bank of Jamaica tarafından 23 Mart'ta yayınlanan bir basın açıklamasına göre, "Kapsamlı bir satın alma sürecinden sonra, eCurrency Mint, Mayıs ve Aralık 2021 arasında Bankanın Fintech Düzenleyici Korumalı Alanında CBDC çözümünü test etmemizde bize destek olmayı seçti.

ECurrency Mint ayrıca 2022'nin başlarında ulusal CBDC uygulaması başladığında sağlayıcı oldu. Proje, bankanın CBDC'yi uygulanabilirlik açısından test etmesine izin verirken "herhangi bir tanıtımdan önce yeterli tüketici koruması ve veri gizliliği sağlarken; Jamaika ekonomisine destek verecek."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ