Portekiz merkez bankası şu anda ülkede kripto ile ilgili hizmetler sunmak isteyen işletmelerden gelen 12 talebi inceliyor.

Banka Hesap Kapatmalarına Rağmen Bir Düzine Kripto Şirketi Portekiz Lisansını Bekliyor

Portekiz'de Yetki Arayan Kripto Para Platformları Arasında Binance

Dinheiro Vivo, Portekiz'in para otoritesinin şu anda Portekizli müşterilere sanal varlıklar için hizmetler sunmayı amaçlayan 12 kuruluş tarafından gönderilen talepleri değerlendirdiğini açıkladı. Kripto firmalarının, hala Avrupa'nın en kripto dostu yargı alanlarından biri olarak kabul edilen ülkede çalışmak için Banco de Portugal'dan (BdP) bir lisansa ihtiyacı var.

Başvurularla ilgili nihai kararların yıl sonuna kadar alınması bekleniyor. Portekiz Haberleri İngilizce portalı, iş haber kaynağından alıntı yaparak, düzenleyicinin şirketlerden ek bilgi sağlamasını istememesi durumunda, bu durumda son tarihin 2023'e kaydırılabileceğini bildirdi.

Portekiz kripto piyasasına girmek için başvuranlar arasında, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance yer alıyor. Dijital para ticaret platformu, BdP'den hala yeşil ışık beklemesine rağmen, Portekizce sayfasında altı boş pozisyon yayınlayarak ülkedeki yetenekleri işe almaya başladı.

Criptoloja, Mind the Coin, Digital Luso, Utrust ve Bison Digital Assets, halihazırda Portekiz'de faaliyet gösteren beş kripto brokeridir. Yeni talepler, ülkenin kripto endüstrisinin geliştiğinin ve yakında toplam 17 kayıtlı borsaya ulaşacağının bir göstergesi.

Aynı zamanda, kripto şirketleri de belirli zorluklarla karşı karşıya. Yakın zamanda bir rapor büyük Portekiz bankalarının hesaplarını kapattığını veya yeni hesap açmayı reddettiğini ve bunun da sektördeki normal ticari faaliyetleri engellediğini ortaya koydu .

Jornal de Negócios tarafından yayınlanan ve Bloomberg tarafından alıntılanan bir makaleye göre, Caixa Geral de Depósitos, BCP, Santander, Abanca ve BiG bankaları beş dijital varlık yöneticisinden dördünün hesaplarını kapatıyor.

Portekiz Bankası yaptığı açıklamada, sorunu izlediğini ancak kripto varlıklar söz konusu olduğunda yetkilerinin “kara para aklamanın ve terörün finansmanının önlenmesinin ötesine geçen alanları” kapsamadığına da dikkat çekti. Mali otorite ayrıntılı olarak şunları söyledi:

Banka hesapları açma veya muhafaza etme kararı, bu durumlarda her bir bankacılık kurumunun üstlenmek istediği risk yönetimi politikalarına bağlıdır.

Bu durum, son birkaç yılda kendisini kripto dostu bir yargı alanı olarak kuran Portekiz'e kötü bir tanıtım getirebilir. AB üye devleti, özellikle Covid-19 pandemisi sırasında kripto kazançları üzerindeki yüzde sıfır vergi, uygun fiyatlı yaşam maliyetleri ve ılıman Akdeniz iklimi ile birçok kripto meraklısını kendine çekti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ