ABD bölgesel banka hisseleri, Fed'in bankacılık sistemini 'sağlam' olarak tanımlamasına rağmen düştü.

ABD bölgesel banka hisseleri, Fed'in bankacılık sistemini 'sağlam' olarak tanımlamasına rağmen düştü.

Bankacılık Sisteminde Kriz

PacWest Bancorp, Çarşamba günü mesai saatleri dışında en çok etkilenen banka oldu ve stratejik seçenekleri keşfetme planının ardından %50'nin üzerinde düşüş yaşadı.

FED Başkanı Jerome Powell'ın birkaç saat önce bankacılık sektörünü "sağlam" ve "dayanıklı" olarak tanımlamasına rağmen, birkaç ABD bölgesel bankasının hisse fiyatları Çarşamba günü mesai sonrası ticarette düştü.

Bir bölgesel banka olan PacWest Bancorp, Bloomberg'in bankanın 4 Mayıs'ta stratejik seçenekleri araştıracağını bildirmesinin ardından mesai sonrası işlemlerde %52,5 gibi büyük bir düşüş yaşadı.

Bloomberg, bankanın bir satış veya sermaye artırımı yapmayı düşündüğü bildirildi.

Bu arada, Western Alliance Bancorp (%22,4), Metropolitan Bank (%16,2) ve HomeStreet (%7,8) en çok etkilenen diğer bölgesel bankalar arasında yer aldı.

Metropolitan Bank bir zamanlar kripto para firmalarına hizmet sunmuştu ancak firma kripto para sektörünün gelişmesinden memnun olmadığı için Ocak ayında dijital varlık desteğini kapattı.

Western Alliance Bancorp, müşteri tabanı için firmanın blok zinciri ve dijital varlık şubesinden blok zinciri tabanlı ödeme çözümlerini de entegre etti.

Endişeler Giderilemedi

Powell'ın bankacılık sektörüne ilişkin endişeleri giderme girişimi, Federal Rezerv'in faiz oranlarını 25 baz puan daha artıracağını açıklamasıyla geldi:

“[Bankacılık] sektöründeki koşullar Mart ayının başından bu yana büyük ölçüde iyileşti ve ABD bankacılık sistemi sağlam ve dirençli. Sektördeki koşulları izlemeye devam edeceğiz."

Powell, "bu bölümden doğru dersleri çıkarmaya kararlı olduklarını" ve bunun gibi olayların bir daha olmasını önlemek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

First Republic Bank'ın iflası, son zamanların en büyük ikinci banka iflası oldu ve ilk olarak 26 Nisan'da bir devlet tasfiyesi haberinin çıkmasıyla ortaya çıktı ve bankanın hisse fiyatının saatler içinde %20 düşmesine neden oldu.

Crypto Twitter'daki birkaç üye, bankacılık sektöründeki koşulların Mart başından bu yana "geniş ölçüde iyileştiğini" belirttiği için Powell ile alay etti.

Dijital varlık analiz şirketi Reflexivity Research'ün kurucusu Will Clemente, şu anda beş bankanın (SVB, Silvergate, Signature, First Republic ve PacWest) çöküşünü belirterek 680.300 Twitter takipçisine Powell'la alay eden şu cümleleri tweetledi: 

"Kulağa çok sağlam ve dirençli bir bankacılık sistemi gibi geliyor. …”

Twitter kullanıcısı, "zerohedge", 1,6 milyon takipçisine yalnızca geçen ay "banka başarısızlıklarından" 500 milyar doların silindiğini belirterek Powell'la dalga geçti.

Google Finance'e göre, PacWest Bancorp'un %52'lik düşüşü, Çarşamba günkü kapanışta 772 milyon dolar olan piyasa değerinden yaklaşık 340 milyon doları silecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ