Santander UK, Binance'e yapılan ödemeleri engelleyen en son banka oldu. İspanyol bankacılık devinin İngiliz birimi olan Santander UK, kripto para borsası Binance'e yapılan ödemeleri engelleyen en son finans kurumu oldu.

Bankacılık Devinden Bitcoin Borsası Binance’e Engel

Santander UK, Binance'e yapılan ödemeleri engelleyen en son banka oldu. İspanyol bankacılık devinin İngiliz birimi olan Santander UK, kripto para borsası Binance'e yapılan ödemeleri engelleyen en son finans kurumu oldu.

Banka neden ödemeleri engelledi

Santander UK'nin destek sayfası Perşembe günü şöyle bir tweet attı:

"Müşterilerimizi güvende tutmak en büyük önceliktir, bu nedenle FCA'nın [Financial Conduct Authority'nin] tüketicilere yaptığı uyarının ardından Binance'e ödeme yapılmasını engellemeye karar verdik."

Santander UK, İngiltere müşterilerinin son aylarda kripto dolandırıcılığının kurbanı olmalarında "büyük bir artış" gördüğünü de sözlerine ekledi. FCA'ya göre yaklaşık 2,3 milyon insan veya Birleşik Krallık'taki yetişkinlerin %4'ünden fazlası kripto para birimine sahip.

Geçen ayın sonlarında FCA, Binance'in Birleşik Krallık kuruluşu olan Binance Markets Limited'i (BML) firmanın ülkede faaliyet göstermeye yetkili olmadığını söyleyerek yasakladı. Ancak yasak, ana kripto borsa platformu olan Binance.com'u içermiyordu. Bu nedenle, bankaların FCA'nın uyarısını takiben neden Binance.com'a kullanıcı ödemelerini engellemek için harekete geçtiği belli değil.

Bir Binance sözcüsü The Block'a, "Santander'ın olayların yanlış anlaşılması gibi görünen şeylere dayanarak tek taraflı eylemde bulunması bizi hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

"FCA bildiriminin Binance.com'daki kullanıcı mevduatlarıyla ilgili olmadığı gerçeğini yineliyoruz" diye eklediler.

Devam eden tıkanıklıklar

Santander UK, bu haftanın başlarında Binance'e banka veya kredi kartı ödemelerini bir sonraki duyuruya kadar yasaklayan Barclays'i takip ediyor. Lloyds Bank'ın Binance dahil olmak üzere kredi kartlarında kripto ödemelerine izin vermediği bildiriliyor. NatWest'in de "yüksek düzeyde kripto para yatırım dolandırıcılığı" sonrasında kripto borsalarına ne kadar para gönderilebileceğine ilişkin günlük limiti düşürdüğü söyleniyor.

Binance, FCA baskısını takiben İngiltere'den fiat rampalarını kaybediyor. Bu haftanın başlarında borsa, "kontrolümüz dışındaki olaylar" nedeniyle Tek Euro Ödeme Alanı (SEPA) üzerinden müşteri mevduatlarını askıya almak zorunda kaldı. SEPA ağı, müşterilerin 36 ülkede euro göndermesine olanak tanıyor.

Birleşik Krallık düzenleyicisinin yanı sıra Binance, yakın zamanda ABD, Japonya, Tayland ve Cayman Adaları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden gelen baskılarla karşı karşıya kaldı. Dün, Polonya Mali Denetleme Kurumu, FCA'nın açıklamasına atıfta bulunarak vatandaşları borsayı kullanmaya karşı uyardı ve kripto para ticaretiyle ilgili risklerin altını çizdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ