Bankalar ve geleneksel varlık yöneticileri, şöhretinden, düzenleme eksikliği ve vahşi oynaklıktan korktukları için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden uzak dururlardı.

Bankalar Artık Bitcoin ve Kripto Paraları Önemsiyor

Bankalar ve geleneksel varlık yöneticileri, şöhretinden, düzenleme eksikliği ve vahşi oynaklıktan korktukları için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden uzak dururlardı. Bununla birlikte, son performans Bitcoin'in göz ardı edilmemesi gerektiğini kanıtladı.

Eurekahedge tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, kripto fonlarının geçen yıl % 16'nın üzerinde geri döndüğü sonucuna ulaştı. Hedge Fund Research (HFR), başka yerlerde, geleneksel hedge fon stratejilerinin aynı dönem için % 10,4 geri döndüğünü söyledi.

Galaxy Digital’in varlık yönetimi patronu Steve Kurz Financial Times'a (FT) yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

Bitcoin'in bir, üç ve 10 yıllık bazda diğer varlık sınıflarından daha yüksek getirisi var. Getiriler çok yüksek olduğunda, yatırımcıların birikmesi gerekecek.

Şimdiye kadar, hiçbir büyük banka müşteriler adına Bitcoin ve diğer kripto para ticareti yapmak için özel bir masa geliştirmedi. Bankalar ve varlık yöneticileri, 2018 düşüş havasına benzer bir başka düzeltmenin yatırımlarına zarar verebileceğinden endişe duyuyorlar.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ettikçe, daha kurumsal yatırımcılar portföylerinin bir kısmını kripto para birimlerine tahsis etmeyi düşünüyor.

2017'nin sonunda, Chicago merkezli CME ve Cboe, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlattı ve kripto paraları ana akım haline getirdi. Bu arada, Wall Street yatırımcıları özel kripto yatırım hizmetleri kurmaya başladılar. Örneğin, eski Goldman Sachs yöneticisi Michael Novogratz Galaxy Digital'i başlattı.

Bitcoin'e olan ilgi 2018'de azalırken, kripto para birimi geçen yıl arttı. En azından birkaç uzmana göre, bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerini güncellemeye hazırlanıyor. Bu durum, sonuçta birçok geleneksel fonu ve büyük bankaları çekecek.

Bir kripto ticaret şirketi başlatan eski bir Goldman yöneticisi olan Max Boonen, FT'ye yaptığı aıklamada Bitcoin de dahil olmak üzere dijital varlıkların “hızlı bir şekilde yatırım ortamının bir parçası olacağını” söyledi.

“Bitcoin etrafında çok fazla yaygara var, ancak günün sonunda ticaret yapmak için sadece başka bir değer”.

Boonen, fiat çiftleri ve diğer geleneksel pazarlara kıyasla hala yüksek olmalarına rağmen, kripto ticaret spreadlerinin azaldığını belirtti. Ayrıca, saklama ve diğer süreçlerin maliyetleri de azalmış durumda. Boonen, Bitcoin'in hisse senetleri ve tahvillere benzediğini söyledi.

 Cumberland'ın küresel başkanı Chris Zuehlke, “geleneksel bankaların katılımı için sadece zaman meselesi, belki de müşteriler ve bizim gibi likidite sağlayıcıları arasındaki aracılar” olduğunu savundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ