En iyi küresel bankaların kripto varlıklarına toplam maruziyeti 9,2 milyar dolardan fazladır ve bunun içinde Bitcoin ve Ethereum yüzde 50'den fazla birleşik paya sahiptir.

Bankalar Bitcoin, Ethereum, Solana ve Diğer Kriptolarda 9.200.000.000 Dolar Tutuyor - Paylarını Artıracaklar Mı?

En iyi küresel bankaların kripto varlıklarına toplam maruziyeti 9,2 milyar dolardan fazladır ve bunun içinde Bitcoin ve Ethereum yüzde 50'den fazla birleşik paya sahiptir.
Bankaların kripto varlıklarına maruz kalması, üç geniş kripto holdingi, saklama hizmetleri ve kripto cüzdanları ve sigortaları kategorisine yayılmıştır.
Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) geçtiğimiz günlerde küresel bankaların kripto varlıklarına maruz kalmayı vurgulayan bir rapor yayınladı. Basel Komitesi, bankanın kripto varlıkları hakkında bazı ayrıntılı bilgiler topladı.

Toplamda Amerika, Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinden 19 banka verileri sundu. Rapora göre, bankaların kripto varlıklarına toplam maruziyeti toplam 9,2 milyar dolar veya 9,4 milyar avro. Göreceli olarak, bu risk, ortalama maliyet bazında toplam riskin yalnızca yüzde 0,14'ünü oluşturur. Basel III izleme çalışmasına dahil edilen tüm banka örneğini düşünürsek, risk toplam riskin yalnızca yüzde 0,01'ine düşer. BIS'in raporu, kripto para birimlerinin her birine maruz kalma bölümünü paylaşıyor. Şunları not eder:

Bildirilen kripto varlık riskleri, temel olarak Bitcoin (%31), Eter (%22) ve temel kripto varlıklar olarak Bitcoin veya Ether (sırasıyla %25 ve %10) olan çok sayıda enstrümandan oluşur. Birlikte, bunlar rapor edilen maruziyetlerin neredeyse %90'ını oluşturur.

Maruz kalma miktarına göre rapor edilen ilk 20 kripto varlığına odaklanıldığında, diğer nispeten önemli kripto varlıklar arasında Polkadot (rapor edilen risklerin %2'si), Ripple XRP (%2), Cardano Ada (%1), Solana (%1), Litecoin (%0,4) yer alıyor ) ve Stellar (% 0.4).

BIS raporunun yazarları, sağlanan verilerin kendilerine sunulan en güncel veriler olduğunu belirtti. Raporda, “Kripto varlık piyasası hızla gelişirken, bazı bankaların kripto varlıklara karşı risklerini eksik mi yoksa fazla mı rapor ettiklerini ve riskleri sınıflandırmak için aynı yaklaşımı tutarlı bir şekilde ne ölçüde uyguladıklarını tespit etmek zor” diyor. .

Bankanın Faaliyetler Arasında Kripto Maruziyet Dağılımı

Bankaların kripto maruziyetinin dağılımı, birden fazla faaliyete yayıldı. Bu, bu bankaların kripto varlıklarına doğrudan ve dolaylı olarak maruz kaldıkları anlamına gelir. Bu kripto maruziyeti üç geniş kategoride gruplandırılmıştır.

Kripto Holdingler ve Borçlar: Bu, dijital varlıklara veya temel kripto varlıkları olan ürünlere yapılan doğrudan varlıkları ve yatırımları temsil eder. Dijital varlıklara maruz kalan şirketlere, hane halklarına ve finansal kurumlara borç vermeyi de içerebilir.
Takas, Müşteri ve Piyasa Yapıcı Hizmetler: Bu, kripto varlık türevlerinin ve vadeli işlemlerin alım satımı veya takası faaliyetlerini içerir. Ayrıca, dijital varlıkları içeren menkul kıymet finansman işlemlerini (SFT'ler) üstlenmeyi, ICO'ları taahhüt etmeyi ve ayrıca temel kripto varlıklarıyla menkul kıymetler ihraç etmeyi de içerir.
Saklama, Cüzdan, Sigorta ve Diğer Hizmetler: Bu, dijital varlıklar için saklama, cüzdan veya sigorta hizmetleri sağlamayı içerir. Ayrıca, temel kripto varlıkları olan ürünler için müşteri etkinliğini kolaylaştırmayı da içerir.
Gördüğümüz gibi, kripto varlıklarına genel olarak maruz kalma hala ihmal edilebilir. Bununla birlikte, geleneksel kurumlar kripto alanında yavaş yavaş hareket ediyor. Bu nedenle, bankanın kripto varlıklarına maruz kalmasının zamanla artabileceği her ihtimal var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ