Bankalar kripto para işlemlerini engelliyor mu?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bitcoin ve kripto paralar hakkında gelgitler devam ediyor. Farklı otoriteler farklı açıklamalarda bulunurken aynı hiyerarşi içerisinde örgütlenmiş kurumların bile birbirine taban tabana zıt düşen görüşleri bulunabiliyor. Bu yetkili makamlar bazen bir Bakan olabilirken bazen de bir devlet kurumu veya bir banka uygulaması şeklinde karşımıza çıkabiliyor. Çok yakın geçmişimize bakacak olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

Geçtiğimiz aylarda Diyanet İşleri Başkanlığı Bitcoin ve kripto paralar hakkında bir açıklama yapmış ve şu aşamada “caiz değildir” beyanında bulunmuştu. Çok kısa bir süre önce 20.01.2018 tarihinde ise Din İstişare Kurulu iki sayfalık bir yazı hazırladı ve sonuç kısmında "Kripto paraların mübadele ve değer saklama aracı olarak veya para transferlerinde kullanılmasında fıkhen bir beis yoktur.Aynı şekilde madencilik de fıkhen meşrudur.Ancak spekülasyon amacıyla kullanmak veya manipülasyon yapmak meşru değildir " ifadelerine yer verdi. Tam anlamıyla ülkemizde de ne olduğu anlaşılamayan bitcoin hakkında gelgitler devam ederken ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan büyük bir hamle geldi. İddialara göre Deniz Bank ve İş Bankası, Türk kripto para borsalarının işlemlerini kabul etmiyorlar. Örneğin bir BTC Türk/Paribu kullanıcısı Deniz Bank üzerinden işlem gerçekleştirmek istediği zaman hesabının bloke edildiğini ve hesaptaki paraya el konulduğu iddia ediyor. Benzeri durumu yaşayan mağdurlar olayı şöyle açıklıyor:

"DenizBank kullanan kişiler olarak Türkiye merkezli kripto para borsaları (Paribu, BTCTurk vb.) üzerinden işlem yapabilmek için bu borsaların banka hesaplarına para göndermeye çalışırken hata ile karşılaşıyoruz. Üstüne üstlük bu borsalardan hesabımıza para girişi olduğunda hesaplarımıza bloke koyarak “inceleme” başlattık diyerek paralarımız kilitleniyor. Aslında hiç bir resmi dayanağı olmayan bu uygulamanın banka yetkililerinin kripto paralara olan nefreti ve hükümet tarafından gelecek olası bir “yasak” açıklamasına yapılan ön hazırlık denilebilir." 

Yine bir başka İş Bankası müşterisi ise olayı şu şekilde ifade ediyor:

"Yurt dışı borsalarında işlem yapmak için İş Bankası üzerinden Almanya merkezli bir bankaya para göndermek isteyen kullanıcı, parasını aktarma emri verdikten sonra banka tarafından aranıyor ve “Bu banka ile anlaşmamız olmadığı için maalesef işleminizi gerçekleştiremiyoruz” tarzında bir yanıt alıyor. Daha önce defalarca aynı işlemi, aynı bankayı kullanarak yaptığını belirten kullanıcıya daha sonra da “İşleminiz genel müdürlük tarafından reddedilmiş ve hesabınıza bloke konulmuş” şeklinde bir yanıt geliyor. Genel müdürlük ile görüşen kullanıcıya İş Bankası’nın artık kripto para ticareti yapılan borsalara para göndermek için kullanılamayacağını ve bu işlemlerin genel müdürlük tarafından reddedildiğini iletmişler.

Bu iddiaların doğruluk payı olabilir çünkü akla yakın tarihte BTC Türk'ün kapanıp tekrar açıldığı geliyor. Hatırlarsanız BTC Türk de bankalarla aralarının iyi olmadığını ve ödeme yapmayı kabul etmedikleri gerekçelerini göstererek faaliyet hayatına son vermişti. Aradaki buzlar eridikten sonra ise tekrar kaldığı yerden devam etmeye başlamıştı. Sonuç olarak bu iddialar doğru olabilir. Okuyucularımızdan da benzeri sorunlar ile karşılaşanlar varsa yorum olarak belirtmelerini rica ediyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ