Chuck Fried, finansal hizmetler sektöründe uzmanlaşmış bir teknoloji danışmanlık ve entegrasyon şirketi olan TxMQ'nun Başkanı ve CEO'sudur.

Bankalar, Öldürse Bile Dağıtılmış Defter Teknolojisini Kucaklamak zorunda

Chuck Fried, finansal hizmetler sektöründe uzmanlaşmış bir teknoloji danışmanlık ve entegrasyon şirketi olan TxMQ'nun Başkanı ve CEO'sudur. Bankaların müşteri hizmetlerini iyileştirmek, sahtekarlık ve veri kaybı riskini azaltmak için BT sistemlerini kurmalarına, yönetmelerine, dönüştürmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olan 30 yılı aşkın deneyime sahiptir.

Büyük bankaların BT departmanlarında çok fazla zaman harcayan biri olarak insanlara iki şey anlatmayı seviyorum. Birincisi, şimdiye kadar tanıştığım en parlak ve zeki insanların bazılarının banka teknoloji gruplarında çalıştığı. İkincisi, teknolojik dönüşüm söz konusu olduğunda birçok bankanın bir rahatlama kültürünü kolaylaştırmasıdır.

Bu tutumun genellikle kendini korku olarak, daha spesifik olarak değişim korkusu olarak gördüğünü düşünüyorum. Anlaşılabilir: zaman içinde lider bir pazar konumu, istikrarlı başarılar ve rutin, şaşırtıcı değilse de, yıllık büyüme kişinin rekabetten muaf olmasını sağlamaya başlar. Şikayet etmeye başlıyorsunuz. Peki gönül rahatlığı değişim korkusundan başka ne?

Bu yakınlık, bankacılık endüstrisinin dağıtılmış defter teknolojisine (DLT veya Blockchain) bakma biçiminden daha belirgin değildir. DLT'nin, bankacılık BT liderleri tarafından geçen bir fanteziden istenmeyen bir dikkat dağılmasına kadar bir şey olduğunu düşünüyorum. Deneyimlerime göre, bu tutumlar teknoloji hakkında bilgi eksikliğinin sonucudur.

Blockchain'de bankacılık

En ilginç ve potansiyel olarak oyun değiştiren kullanım durumlarından bazılarının, bankalar için en büyük varoluşsal tehdidi ortaya koyanlar olduğuna dikkat çekiyor. Bankalar orta insanlar. Aracılar. Müşteri mevduatı, bankalar borç veriyor.

Ya bu hizmete ihtiyacımız olmadıysa ve bankanın "üçüncü taraf" olarak işlem yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilseydik? Finansal hizmetler aracısına ihtiyaç duymadan doğrudan DLT kullanarak etkileşim kurabilseydik?

Bu, blockchain'in gerçek vaadidir. Güvensiz bir dünyada hareketlilik. Burası fintechlerin oynadığı yerdir ve bankalar buralara ayak basmaktan korkarlar.

 Böylece, paradoksal olarak, DLT bankalar için hem bir tehdit hem de bir fırsattır. Yukarıda ortaya konan tehdit, bankaların değişime karşı direncinin DLT'nin onları geçme fırsatını izlemesine yol açmasıdır - çünkü DLT liderliği olsun olmasın ekonomiyi dönüştürecektir. Bankalar geleceklerini güvence altına almak istiyorlarsa, değişim korkusuyla yüzleşmek ve tüm yıkıcı ihtişamıyla yeniliği kucaklamak hayati önem taşır. Şimdi önlerindeki fırsat bu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ