Bankalar Ripple mı kullanıyor?

Son zamanlarda Ripple ile ilgili sıkça duymaya başladığım birkaç soru var; "Akbank Ripple'a mı geçti?", "Bankalar Ripple mı kullanıyor?", "Bankalar ripple gibi bir coini transfer para birimi olarak kullanırsa para hep belirli bir çizgide seyreder çünkü işlem hacminin hepsini bankalar elinde tutar." Aslında bu soruların  tümünün cevabı RippleNet ile alt coin olan ve XRP kodlu Ripple'ı ayırt etmekte geçiyor. Öncelikle altcoinimiz Ripple'ı tanıyarak bu sorulara cevap vermeye çalışalım:

Ripple; San Francisco merkezli Ripple Labs şirketi tarafından yaratılan bir dijital para birimi ve bir çeşit ödemeler düzeneğidir.Yani bildiğimiz transfer aracı XRP'dir. Gelelim RippleNet'e.RippleNet bir ağdır. Bu ağ içerisinde hem gerçek hem de tüzel kişiler yer almaktadır. Tüzel kişilik kavramı için hemen bir parantez açalım ve sonrasında RippleNet ile XRP farkını belirlemeye devam edelim. "Tüzel Kişi" kavramı Türk Medeni Kanunu'n 47. maddesinde tanımlanmıştır. İlgili hükme göre "Başlıbaşına bir varlığı olmak üzere örgütlenmiş kişi toplulukları ve belli bir amaca özgülenmiş olan bağımsız mal toplulukları, kendileri ile ilgili özel hükümler uyarınca tüzel kişilik kazanırlar." Bu hükme göre şirketler, bankalar Türk Hukuk Sistemi'nde tüzel kişi olarak yer almaktadır.

Ne diyorduk ,RippleNet ağında hem tüzel kişiler hem de gerçek kişiler var.Yani bu ağ öyle bir ağ ki içerisinde hem gerçek kişileri;yatırımcıları,düzenli maaş ödemesi yapan kişileri,işyerlerini,dijital para alıcılarınnı ve satıcılarını hem de bankaları,şirketleri barındırıyor. Buradan ilk çıkarmamız gereken AkBank'ın aslında para birimi olan Ripple'ı değil bir ağ olan RippleNet'i kullandığıdır.RippleNet zaten çoğu bankanın içerisinde yer aldığı bir ağdır.Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Blockchain Summit'te de bir banka yetkilisi konuşması esnasında RippleNet ağını kullandıklarını tekrar etmişti. Böylece ilk sorumuzu elemiş olduk. Diğer sorumuz ise Bankalar Ripple mı Kullanıyor? şeklindeydi.Bankalar arası transfer ağı zaten XRP kullanmayı destekliyor yani bir banka isterse o anki kurdan TL/Dolar vs para birimleri isterse de XRP ile transferi gerçekleştirebilir yani bankalar XRP'yi yatırım aracı olarak değil bir transfer aracı olarak kullanabilir. Kullanabilir diyorum çünkü bu muhakkak kullanacağı anlamına gelmez,tamamen onların insiyatifinde olan bir durum. Haliyle bankalar özelinde farklı karalama çalışmaları ile XRP kurunun buna bağlı olarak değişmeyeceğini söylemek isabetsiz olur.

Ayrıca bu soruyu şu yönüyle de tartışsak yine aynı sonuca varırdık ki bankalar bir altcoine yönelik sona erdirme politikaları olsa neden özellikle XRP'yi seçsinler. Sonuçta birkaç banka birleşmek suretiyle istedikleri coinin kurunu doldur boşalt yaparak balina hamleleri ile rahatlıkla sarsabilirler. Dolayısıyla bankaların özellikle de XRP'ye bir garezi olduğunu düşünmüyorum,aksine sempatilerinin olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak toplayacak olursak:

1 - AkBank XRP kullanmıyor, RippleNet ağına üye
2 - Bankalar XRP'yi bir transfer aracı olarak tercih edebiliyor ancak bu demek değildir ki bankalar XRP kurunu istedikler gibi değiştirebiliyorlar
3 - Bankalar XRP'yi sadece transfer aracı olarak kullandıkları için parayı sadece bir yerden bir yere taşımış oluyorlar,dolayısıyla kura yön verecek bir hamlede bulunmuyorlar. Bu da XRP kurunun belirli bir çizgide ilerlemesini sanıldığı gibi sağlamıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ