Bu yazımızda bankasızlar ve Bitcoin konusunu ele almak istiyoruz.

Bu yazımızda bankasızlar ve Bitcoin konusunu ele almak istiyoruz. Bankasızlar kavramı ile kastettiğimiz şey bankacılık hizmetlerine hiçbir erişimi olmayan insanlar. Dünyada sayıları hiç yabana atılacak gibi değil.

Bugün dünyada bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan 2,5 milyar insanın var olduğu zikrediliyor. Düşünsenize bu kişilerin bir banka hesabı yok. Kendilerine para göndermek isteseniz gönderemezsiniz. Kendileri banka hesabına sahip olmadıkları için hiçbir bankacılık işlemini yapmıyorlar.

 Anlattıklarımız sadece bununla da sınırlı değil. Kimi kaynaklara göre bugün 4,5 milyar insanın da bankacılık sistemine erişiminin sınırlı düzeyde olduğu ifade ediliyor. Dile kolay yaklaşık 6 milyar insanın global ekonomiye entegre olmadığı bir dünyada yaşıyoruz.

Geldiğimiz noktada Bitcoin bu konuyu da ele almış durumda. Bitcoin Blokzincirinde öyle bir potansiyel var ki dünyadaki bütün bankasızlara çözüm olabilecek nitelikte. Bitcoin Blokzinciri akıllı telefonları bankaya dönüştürme potansiyeline sahip. Bitcoin dünyadaki bütün nüfusun hepsini küresel ekonomiye dahil etme potansiyeline sahip durumda .

Bitcoin işte bu yüzden büyümesini sürdürüyor. Kullanım alanı giderek çeşitleniyor. Bankaya bir alternatif olarak değerlendirilse de  kanımca bankacılık sistemi ile birlikte varlığını sürdürecek. Bankalar da bu gerçeği gördükleri için son dönemlerde Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili ürünler sunmaya başladılar. Netice olarak Bitcoin ve kripto para birimleri önemli bir boşluğu doldurmuş durumdalar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ