Cardano, Basho geliştirme aşamasının bir parçası olarak daha iyi ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik için sürekli iyileştirmelerden ve optimizasyonlardan geçiyor.

Basho Geliştirme Aşaması; Cardano Yükseltmeden Geçiyor

ADA tokeninden sorumlu blok zinciri platformu Cardano, yakın zamanda Cardano'nun ölçeklenebilirliğinin temeli olan çalışmanın bir incelemesini yayınladı. Cardano, Basho geliştirme aşamasının bir parçası olarak daha iyi ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik için sürekli iyileştirmelerden ve optimizasyonlardan geçiyor.

Cardano'nun Basho dönemi, ağın ölçeklenebilirliğini ve birlikte çalışabilirliğini artırmaya odaklanan bir optimizasyon dönemidir. Ek olarak, blog bu aşamalı yükseltmelere yol açacak araştırmalara derinlemesine bir bakış sağlar.

Cardano daha önce, önceki dönemin işlevsellik ve ademi merkeziyetçilik dolayısıyla Basho'nun gelişimi üzerinde yoğunlaşmasının aksine, genişlemesini ve kabulünü daha iyi desteklemek için ağın temel performansını iyileştirme zamanının geldiğini söylemişti.

İki zincir üstü çözüm bağlantı hattı ve girdi onaylayıcının 2022-2023'te Cardano'da uygulanması planlanıyor. Araştırmaya göre, artan ağ talebini azaltırken ağın öngörülebilirliği, adaleti ve maliyet verimliliği korunabilir.

Konsept, kullanım durumuna bağlı olarak her bloğun üç 'katmana' ayrıldığı devrim niteliğinde bir fiyatlandırma sistemi önermektedir. Her katman, maksimum blok boyutunun sabit bir oranını oluşturur ve adil, dengeli ve anında olmak üzere çeşitli işlemlere yöneliktir.

Ayrıca, Cardano'nun Giriş Çıkışı Global (IOG), bu çalışmanın sonucunda Cardano EVM yan zincirini oluşturmuştur. Bu yan zincirin alfa versiyonu şu anda testnet'te görülebilir.

Çalışma ayrıca, Ouroboros konsensüs protokolü ile uyumlu olan ve Proof of Stake (PoS) konsensüsünü kullanan yan zincir sistemlerinde kullanım için uygun olan bir Proof of Stake yan zincir yapısı sunmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ