Bu yazımızda sizlere Basic Attention Token Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve ayrıntılı bir şekilde projeyi inceleyeceğiz.

Basic Attention Token Nedir? İşte Ayrıntılı Kripto Para BAT Koin

Bu yazımızda sizlere Basic Attention Token Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve ayrıntılı bir şekilde projeyi inceleyeceğiz.

Reklam, çevrimiçi işletmelerin çoğu için en kritik gelir modellerinden biridir, ancak hafif bir ifadeyle, reklamcılık endüstrisi bir dinozordur. Model yıllardır değişmedi ve umutsuzca bir revizyona ihtiyacı var.

Modern Dijital Reklamcılık Çağı

Eskiden reklamcılık farklı bir oyundu. Sokak bildirilerinden reklam panolarına, televizyona gittik. Ancak oyun şimdi biraz daha farklı. Görünüşe bakılırsa, modern reklamcılığın kolay olduğu anlaşılıyor.

Google gibi arama motoru devleri ve Facebook gibi sosyal medya platformlarımız var. Facebook şu anda 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Bu, dünya nüfusunun yaklaşık % 30'u. Bu nedenle, reklamcılar ve pazarlamacılar sosyal medyaya akın ettiler ve hedef kitlelerini hedeflemek için çeşitli yöntemler kullandılar.

Aslında, dijital reklamcılık o kadar kârlı hale geldi ki, 2017'de toplanan toplam gelirde televizyon reklamlarını geçti:

2016'da Google, 79 milyar dolar toplayan küresel reklam gelirinin en büyük alıcısıyken, Facebook da 27 milyar dolarlık şaşırtıcı bir gelir elde etti.

Bununla birlikte, Dijital Pazarlama ile ilgili olan şey, hemen hemen vurulup ıskalaması ve birinin dikkatini çekecek kadar çekici olmamasıdır. Çoğu, son derece belirsizdir ve zaten kimsenin tıklamadığı sinir bozucu pop-up'lardan oluşur.

Daha ileri gitmeden ve size mevcut durumun ne kadar kötü olduğunu göstermeden önce, dijital reklamcılık endüstrisinin genel hiyerarşik yapısını bilmelisiniz. Sistemde üç büyük oyuncu var. Youtube'da bir video izlemek üzere olduğunuzu ve bu video başlamadan önce bir reklam gördüğünüzü hayal edin.

Bu bağlamda siz, video izleyen, Kullanıcı'dır. Videosunu izlemek istediğiniz kişi Yayıncı ve reklamı oluşturan kişi Reklamverendir. Bu dinamikte siz, kullanıcı, yayıncının içeriğiyle ilgileniyorsunuz, reklamveren yayıncı ile aynı niş içindesiniz ve sizi içerikle hedeflemek istiyor.

Şimdi, tüm bu dinamikte, reklamveren ürünlerini satıyor ve reklamveren komisyonunu yayıncıdan alıyor. Ancak, kullanıcıları reklamları ilk etapta izlemeye teşvik eden nedir? Elbette, kullanıcıların ücretsiz içerik aldığını ve sevdikleri bir şeye rastlayabileceklerini söyleyebilirsiniz. Ancak, kullanıcılar reklamlara bakmaktan hoşlanmazlar, bir şans verilirse, muhtemelen atlayacaklardır.

Dürüst olmayan Platformlar

Kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncıların yanı sıra, bu ekosistemde henüz bahsetmediğimiz başka bir oyuncu var: Platform. Yukarıdaki örneğimizde Youtube, Platformdur. Kullanıcıların ilgisini en üst düzeye çıkarmak ve ilgilendikleri reklamları izlediklerinden emin olmak için bu platformlar oyunlarını başka bir seviyeye taşıdı. Kullanıcılarının özel verilerini ve internet aramalarını araştırmaya başladılar ve verileri davranış bilimcilere teslim ettiler.

Bu araştırmayı kullanarak, belirli reklamları kullanıcının ihtiyaçlarına göre ince ayarlayıp yönlendirebildiler. Makine dilini ve yapay zekayı bir araya getiren bu platformlar, tam olarak görmek istediğiniz şeyi gösterebildi. "Jamaika'nın en iyi otelleri"ni Google'da aradığınızda ve Facebook sayfanız güzel Jamaika otelleriyle dolduğunda tam olarak böyle olur.

Öyleyse, burada sorulacak en bariz soru… ”bu yasal mı?” Şey… evet ve hayır.

Bir şirket müşterilerinin davranışlarını analiz edebilir, ancak bu verileri başka bir şirkete sattıklarında sorunlu hale gelir. Şimdi, bu neden bu kadar etik değil?

Kelimenin tam anlamıyla, kullanıcılarınızın gizliliğini ihlal ediyorsunuz. Kullanıcının size isteyerek (veya istemeyerek) vermiş olabileceği verileri veriyorsunuz. Kullanıcınızın ilgi alanlarını, beğenilerini ve beğenmediklerini gümüş bir tepside paylaşıyorsunuz. Aslında, bu konu çok yakın zamana kadar (yazılırken) gündem altındaydı.

Basic Attention Token (BAT) nedir?

BAT, Basic Attention Token'ın kısaltmasıdır; Ethereum blockchain üzerine kurulu bir dijital reklam belirtecidir. BAT tokenının amacı, reklamverenleri, yayıncıları ve kullanıcıları merkezi olmayan bir şekilde birbirine bağlayacak bir reklam değişim pazarı oluşturmaktır. BAT'ın amacı, kullanıcının dikkatinden para kazanmak ve reklam ağlarıyla ilgili diğer tüm gereksiz harcamaları ortadan kaldırmaktır.

Basic Attention Token [BAT] aşağıdakileri halleder:

Aracıları keserek bir değişim birimi olarak hizmet eder

Kullanıcıları, yayıncıları ve reklamverenleri ödüllendirir.

Kullanıcılar, reklamlara dikkat ettikleri için para alırlar.

Yayıncılar, reklam gelirinin bir kısmını norm olduğu gibi alır.

Reklamverenler, içerikleri için daha iyi YG elde eder.

BAT ekibi, Bat sistemiyle entegre olan şirket içi yerel bir tarayıcı olan Brave'i yarattı. BAT tokenları, sistem tarafından kullanılacak yerel kripto para birimidir.

Brave Browser’ın Özellikleri

Gizlilik: Kullanıcının tarama verileri tamamen gizli tutulur. Sonuç olarak, reklam eşleştirme için ihtiyaç duyulacak tüm bilgiler kullanılamayacaktır. Üçüncü taraf izleyiciler de otomatik olarak engellenir.

Gelişmiş reklam eşleştirme: Brave tarayıcısı, amaç sinyalleri, etkin sekmeler, URL'ler, anahtar kelime arama giriş bilgileri, göz atma bilgileri vb. İle birlikte eksiksiz bir kullanıcı verileri koleksiyonunu saklar. Platform, Brave tarayıcısı ile birlikte kullanıcıların bir onlara teklifler sunabilmek için göz atma deneyimlerinde uygun zaman ve yer.

İyileştirilmiş deneyim: Kullanıcıların her sayfa yüklemesi için harici sunuculara ulaşması gerekmez. Reklam eşleştirme yerel olarak yapıldığından, kaliteli göz atma, iyi pil ömrü, daha az veri kullanımı ve minimum düzeyde rahatsız edici içerik akışı sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ