Solana blok zinciri, dayanıklı nonce işlemlerindeki bir hatanın Solana fikir birliği mekanizmasını kırmasından sonra dört saatlik bir kesinti yaşadı.

 Başka Bir Ağ Kesintisi Olayı Teyit Edildiğinden SOL Tankları %12

Solana blok zinciri, dayanıklı nonce işlemlerindeki bir hatanın Solana fikir birliği mekanizmasını kırmasından sonra dört saatlik bir kesinti yaşadı. Solana blok zinciri son zamanlarda dokuzuncu kesintiye uğradığı için SOL anında yüzde 12'nin üzerinde bir düşüş yaşadı.

Ethereum'un Katman-1 rakibi Solana blok zinciri, ağ kesinti süresi sorunlarıyla karşılaşmaya devam ediyor. 1 Haziran Çarşamba günü, Solana ağı bir kesinti bildirdi ve ardından blok zinciri birkaç saatliğine çevrimdışı oldu.

Bu, Solana tarafından bu yıl 2022'de şimdiye kadar bildirilen dokuzuncu ağ kesintisi olayı. Twitter'daki bir güncellemede Solana şunları kaydetti:

Solana Mainnet Beta'da blok üretimi durduruldu. Bugün erken saatlerde, dayanıklı nonce işlemler özelliğindeki bir hata, düğümler aynı blok için farklı sonuçlar ürettiğinde ağın ilerlemesini engellediğinde belirsizliğe yol açtı.

Solana ayrıca, mühendisler yeni sürümler üzerinde çalışmaya başladığında doğrulayıcılardan yeniden başlatma istedi. Doğrulayıcı operatörler, halka açık olarak onaylanmış en yüksek bloktan yeniden başlatmayı koordine ediyor. Solana, blok zinciri ağının güvenli olmasını ve yatırımcıların fonlarının güvende olmasını sağladı.

Kesinti haberinden kısa bir süre sonra, yerel kripto para birimi SOL ciddi bir düzeltme geçirdi. SOL fiyatı son 24 saatte yüzde 12'nin üzerine düştü ve 40 doların altına düştü. Bir zamanlar yatırımcıların sevgili kripto para birimi olan SOL, 2022'de büyük bir servet aşındırıcı oldu. SOL kripto fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden bugüne kadar yüzde 75 ve yüzde 80'den fazla düştü.

Söylendiği gibi, bu Solana blok zincirinin karşılaştığı dokuzuncu büyük kesinti. Bu yılın başlarında Ocak ayında, Solana blok zinciri kesintisi 18 saatlik bir kesinti süresine neden oldu. Solana blok zinciri o zamanlar büyük bir ağ tıkanıklığı sorunu yaşadı. Saniyede birkaç bin işlemle ağ verimini ciddi şekilde engelledi.

Solana'daki Dayanıklı Nonce İşlemlerini Anlama

Kripto terminolojisinde, bir nonce, muhtemelen belirli amaçlar için kullanılan rastgele bir sayıdır. Bir Solana doğrulayıcı operatörü olan Stakewiz'den Laine şöyle açıklıyor: "Dayanıklı bir nonce, bir işlemin iki dakika sonra sona eren  yeni bir blok hash gerektirmeden önceden çevrimdışı olarak imzalanabilmesinin bir yoludur. Son zamanlarda, özellikle soğuk hava deposu kurulumları nedeniyle, özellikle borsalarda kullanım arttı” dedi.

CoinDesk'e konuşan Solana Labs İletişim Şefi Austin Federa, dayanıklı nonce'lerin Solana blok zincirindeki işlemlerin "çok küçük bir yüzdesine" katkıda bulunduğunu söyledi. Federa, "Bu muhtemelen bir süredir var olan bir hataydı, ancak çoğu insanın kullandığı bir şey olmadığı için hiçbir zaman gerçekten sorun olmadı" dedi.

Çarşamba günü, Solana blok zinciri dayanıklı nonce'ları idare edemedi. Bunları niş bağlantılı tek bir işlem olarak ele almak yerine, Solana doğrulayıcıları bunları tek işlem olarak ancak iki farklı blok yüksekliğinde saydı. Bu, Solana'nın fikir birliği mekanizmasının kırılmasına yol açtı. İlginç bir şekilde bu, Solana'nın büyük ölçeklenebilirlik yükseltmesini yayınlamasından sonraki iki hafta içinde gerçekleşti.

Solana ekibi böylece sözde "dayanıklı nonce işlemleri" devre dışı bırakmaya karar verdi. Solana geliştiricileri sorunu belirleyip düzeltene kadar devre dışı kalacaktır. Ancak, en son Bloomberg güncellemesine göre Solana blok zinciri yeniden çalışıyor ve çalışıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ