Reuters raporuna göre, Başkan Nayib Bukele Cumartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador'un başlangıçta Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk "Bitcoin Şehri"ni inşa etmeyi planladığını söyledi.

Reuters raporuna göre, Başkan Nayib Bukele Cumartesi günü yaptığı açıklamada, El Salvador'un başlangıçta Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk "Bitcoin Şehri"ni inşa etmeyi planladığını söyledi. Orta Amerika ülkesindeki yatırımı körüklemek için kripto para birimini kullanmak için bahsini ikiye katladı. Başkan, La Union'ın doğu bölgesinde planlanan şehrin bir yanardağdan jeotermal enerji elde edeceğini ve katma değer vergisi dışında herhangi bir vergi uygulamayacağını kaydetti.

 Nayib Bukele :Buraya Yatırım Yapın VEe İstediğiniz Kadar Para Kazanın

Mizata Sahil Beldesinde, tamamı beyazlar içinde ve ters bir beyzbol şapkası takan Başkan Bukele İngilizce olarak, "Burada yatırım yapın ve istediğiniz kadar parayı kazanın," dedi. “Bu, çalışan ve bir yanardağ tarafından enerji verilen tamamen ekolojik bir şehir.” Duyuruya göre, alınan KDV'nin yarısının şehri inşa etmek için çıkarılan tahvilleri finanse etmek için kullanılacağını ve diğer yarısının çöp toplama gibi hizmetler için ödeme yapacağını söyleyen Bukele, kamu altyapısının yaklaşık 300.000 Bitcoin ‘e mal olacağını tahmin etti.

El Salvador, Bitcoin'i Yasal İhale Olarak Kabul Eden İlk Ülke Oldu

Planını Büyük İskender tarafından kurulan şehirlere benzeten Bukele, Bitcoin City'nin bir havaalanı, konut ve ticari alanlarla dairesel olacağını ve havadan bir Bitcoin sembolü gibi görünecek şekilde tasarlanmış merkezi bir plazaya sahip olacağını söyledi. Başkan, “Bitcoin dünyaya yayılmasını istiyorsanız, biraz İskenderiye inşa etmeliyiz” dedi. Daha önce El Salvador, Bitcoin'i isteğe bağlı bir yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olmuştu. O zamandan beri, Orta Amerika ülkesi Bitcoin’ i çok sayıda halka aktarmayı başardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ