Amerika Birleşik Devletleri'nde seçimler için en önemli sorunlardan biri para ve siyaseti birbirinden ayırmak.

Başlıca Kripto Oyuncu Destekli PAC, Adaylara "Oy Vermek" için Tokenları Kullanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde seçimler için en önemli sorunlardan biri para ve siyaseti birbirinden ayırmak. Bu konunun merkezinde siyasi eylem komiteleri (PAC'ler), adayları veya mevzuatı özel olarak toplanan parayla destekleyebilen kuruluşlar yer alıyor.

Girişim sermayesi şirketi Takoma Group'tan Tyler Whirty tarafından kurulan PAC HODLpac, Amerikalıların kripto kullanarak kongre adaylarına bağış yapmaları için yeni bir yol arıyor olabilir. Bunu yaparak, blockchain'in kampanya katkıları için nasıl kullanılabileceğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bunu yapan adaylara bağış vererek kripto dostu mevzuatı da destekleyebiliyor.

PAC'ın arkasındaki kripto topluluğunda birkaç büyük isim var. Federal Seçim Komisyonu (FEC) dosyalarına göre, HODLpac'ın kurucu bağışçıları arasında Winklevoss ikizleri, DRW'den Donald Wilson Jr., Coinbase'den Brian Armstrong ve Polychain'de Olaf Carlson-Wee ve Blockchain Derneği'nden Kristin Smith bulunuyor.

Adaylara "Oy Vermek" İçin Tokenları Kullanmak

HODLpac’ın oylama mekanizması kapsamında Whirty, her kişinin yaptıkları her bağış için belirli sayıda “HODLvot” almak için Ethereum tabanlı tokenları kullanabileceğini belirtti. Ancak, şu anda PAC yöntemi kriptoyla değil, Peeps Demokrasi tarafından oluşturulan bir para toplama platformu olan We the Peeps'i kullanarak test edecek.

Tokenlarla “oylama” başladığında, bağışçılar bağışlanan her dolar için bir HODL oyu alır. Bu HODLvotes daha sonra “Bağış Puanları” satın alarak adayları desteklemek için kullanılabiliyor. Bağış Noktaları HODL oylarının kare sayısına mal olur, yani bir bağışçı on altı oy alacaksa, dört puan alabiliyor. Toplam puan sayısı daha sonra hangi adayların fon alacağını belirlemek için kullanılıyor.

Whirty'ye göre, bu ademi merkeziyetçi yaklaşım, tüm seçmenlerin sadece fonları için bir yön değil, birden fazla aday için bir dereceye kadar tercihlerini ifade etmelerine izin veriyor. Ayrıca, daha fazla paraya katkıda bulunan bağışçıların, fonların nereye gittiğine dair temsili olmayan bir ifadeye sahip olmamalarına yardımcı olur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ