Blockchain ile veri gizliliği sorunları azaltılacak.

BBVA, IMDEA Yazılım Enstitüsü ZKP Teknolojisiyle Veri Gizliliği Sorunlarını Çözecek

30 ülkede faaliyet gösteren bir finansal hizmetler devi olan Banco Bilbao Vizcaya Arjantin (BBVA), Madrid'in Yazılım Geliştirme Teknolojileri İleri Araştırmalar Enstitüsü olan IMDEA Yazılım Enstitüsü ile blockchain'in gizliliğini artıran teknolojilerin derinliklerine inmek için güçlerini birleştiriyor.

Blockchain ile Veri Gizliliği Sorunlarını Azaltma

Verilerin gizliliğini ve güvenliğini en iyi şekilde koruyabilecek sağlam, su geçirmez sistemler geliştirmek amacıyla, özellikle siber suçlular, insanların hayatlarını daha sefil hale getirmek için tahrip edici COVID-19 salgından yararlandığı bir zamanda, BBVA ve IMDEA Yazılım Enstitüsü güçlerini birleştirdi.

Konuya yakın kaynaklara göre, BBVA ve IMDEA sıfır bilgi kanıtı (ZKP) gibi bir dizi gizlilik koruma tekniğini araştırmaya ve finans sektörü için sağlam çözümler geliştirmeye hazırlanıyor.

ZKP kriptografik tekniği, yetkili bir kurumun, içerdiği verileri paylaşmak zorunda kalmadan verilen bilgilerin doğruluğunu doğrulamasını mümkün kılarak gizlilik ve veri güvenliğini önemli ölçüde artıracak.

Diğer bir deyişle ekip, ZKP teknolojisinin uygulanmasının, işletmelerin hassas verilerini üçüncü taraflarla paylaşmak zorunda kalmadan müşterilerin bilgilerini hızlı bir şekilde doğrulamasını sağlayacak veri tabanlı çözümlere yol açabileceğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ