Dün 3. Bitcoin Halving etkinliği gerçekleşti. Yarılanma, kripto para madencilerinin blokları doğrulamak veya "incelemek" veya işlemleri işlemek için aldıkları ödül kripto para birimini % 50 azaltan bir olaydır.

Dün 3. Bitcoin Halving etkinliği gerçekleşti. Yarılanma, kripto para madencilerinin blokları doğrulamak veya "incelemek" veya işlemleri işlemek için aldıkları ödül kripto para birimini % 50 azaltan bir olaydır. Bitcoin yarılanmaları yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir ve bu en son kripto para biriminin 2008'deki kuruluşundan bu yana üçüncü olmasını sağlar.

Bitcoin, son zamanlarda yarıya uğrayan tek kripto para birimi değil. Rakip ağlar Bitcoin Cash ve Bitcoin SV iki gün boyunca Nisan ayında yarılanmalarını gerçekleştirmişti.

İlgili yarılanmaları takiben, her iki ağ da hash güçlerinde büyük düşüşler görülmüştü.  Bu düşüşler, dar marjlarla çalışan madencileri makinelerini kapatmaya veya hesaplama güçlerini başka bir blok zincirine veya göreve ayırmaya neden oldu.

Bitcoin Satoshi Vision'ın yarılanmasından on dört saat sonra, ağın hash gücü saniyede 3,06 exahash'tan 1,23 exahash'a düştü. Bitcoin Cash'in hash gücü de, yarılanmadan  sonraki 24 saat içinde % 80'den fazla düştü.

Bu düşüş, 2019 yılının Nisan ayında LongHash'ın Kyle Torpey tarafından tahmin edildiği gibi bu blok zincirlerinin güvenliğini tehdit etti.


Çağdaşlarının aksine, Bitcoin'in hash oranı yarıya inme sonrasında şaşırtıcı bir şekilde iyi yükseldi. Kripto para madenciliği sitesi CoinWarz'dan elde edilen veriler, yarılanmadan bu yana yedi saat içinde, önde gelen blok zincirin hash gücünün saniyede 130.47 exahash'dan saniyede 122.64 exahash'a düştüğünü gösteriyor.

Bu% 6.01'lik bir düşüş olmasına rağmen, yukarıda açıklanan Bitcoin forklarının hash güçlerindeki azalmaya kıyasla son derece az.Bunu desteklemek için, Blockchain.com'un Bitcoin hash gücünün yedi günlük ortalaması şu anda saniyede 120 exahash seviyesinde bulunuyor ve bu düşüş aslında geçen haftanın "ortalama" hash gücüne geri dönüyor.

Bitcoin madencilerinin devam eden esnekliği, kripto para biriminin işlemcileri tarafından yapılan yüksek işlem ücretleriyle ilgili olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ