Kripto para piyasalarında uzun süredir beklenen oldu ve Bitcoin ETF’ler onaylandı.

Kripto para piyasalarında uzun süredir beklenen oldu ve Bitcoin ETF’ler onaylandı. Valkyrie, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) 40’ıncı madde çerçevesinde ETF başvurunda bulunmuştu. 40’ıncı madde çerçevesinde yapılan Bitcoin ETF başvurusu vadeli işlemler tabanlı bir başvuru idi.

SEC Başkanının geçtiğimiz aylarda ETF’ler konusunda 40’ıncı maddeyi işaret etmesinin ardından Valkyrie, SEC Başkanının bu değerlendirmesi bir tüyo olarak değerlendirdi ve future tabanlı Bitcoin ETF başvurusunu gerçekleştirdi.

İlk önce Nasdaq, Valkyrie’nin Bitcoin ETF listelemesini duyurdu ve sonrasında SEC’in onay haberi geldi. Bu haberin ardından Bitcoin 62,750 doları görerek 14 Nisan’daki rekor seviyesine oldukça yaklaştı. Zaten piyasa SEC’in onay haberini bekliyordu ve müjdeyi önceden fiyatlamaya başlamıştı. Bu olumlu havanın etkisi ile Bitcoin fiyatları, Ekim ayı boyunca yükselen bir trendde hareket ediyor.

Bitcoin ETF’lerin (Borsa Yatırım Fonu) onaylanmasından sonra Bitcoin NASDAQ ve NYSE gibi regüle olmuş borsalarda listelenebilecek. Bu sayede kurumsal firmalar kolay biçimde kripto para piyasalarına giriş yapabilecek ve Bitcoin yatırımında bulunacak.

Artık ABD’de de ETF’lerin onaylanmasının ardından Bitcoin’in yavaş yavaş standart bir yatırım aracı haline gelmesi bekleniyor. Büyük fonlar bilançolarını Bitcoin ile çeşitlendirebilecek.

https://www.cnbc.com/2021/10/15/the-first-bitcoin-futures-etf-in-the-us-is-set-to-begin-trading-next-week.html

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ