Amerika Birleşik Devletleri'nde mali bir krizden kaçınmak için hükümet, ABD borç tavanını iki yıl süreyle sınırsız bırakarak mali hükümetin temerrüde düşmesini önleyen bir yasa çıkardı.

Beklentiler Aşıldı! Altın Fiyatı Hakkında Çarpıcı Yorum

Amerika Birleşik Devletleri'nde mali bir krizden kaçınmak için hükümet, ABD borç tavanını iki yıl süreyle sınırsız bırakarak mali hükümetin temerrüde düşmesini önleyen bir yasa çıkardı. Ancak, ABD Hazinesi'nin borç tavanı limitine ulaşıldığı Ocak ayı arasında mali yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda kalması ve ayrıca hükümet kasasını yeniden doldurmak mecburiyeti benzersiz bir dizi sorun yaratacak.

1 Haziran'da vadeli altın kontratları bazında en aktif Ağustos 2023 1995,50 dolardan fiyatlandı. İki taraflı yasanın 314'e karşı 117 oyla kabul edildiği Kongre'ye gitmesiyle ortaya çıkan rahatlama rallisinin sonucu bu. Altın vadeli işlemlerini ons başına 1957 dolara taşıyan bugünkü 26 dolarlık düşüşten çok uzak. Önümüzdeki hafta Federal Rezerv, art arda 10 FOMC toplantısının daha yüksek oranlarla sonuçlanmasının ardından ilk faiz artırımı duraklamasını başlatmalarının beklendiği bir sonraki FOMC toplantısını gerçekleştirecek. Enflasyon yüksek seyretmeye devam etmekte ve son PCE raporunda görüldüğü üzere daha da yükselmekte. Ayrıca Mayıs ayı istihdam raporu, ABD ekonomisinin 339.000 yeni istihdam kazandığını ve işsizlik seviyesinin %3,7'ye yükseldiğini gösterdi.

Şimdi yatırımcılar ve piyasa katılımcıları, hazinenin kasasını yeniden doldurması gerektiği için ABD devlet tahvili ihraçlarının saldırısına hazırlanıyor. MarketWatch'a göre, yatırımcılar bu hafta içinde başlayıp önümüzdeki aylarda da devam edecek olan 1 trilyon dolarlık Hazine tahvili ihracına hazırlanıyor. Reuters'in haberine göre "Hazine Genel Hesabı, Hazine'nin borçlanma limitine ulaştığı Ocak ayından bu yana keskin bir düşüş gösterdi. Nakit dengesi hedefleri, borçlanma sınırı kaldırıldığı için hesabını hızla yeniden oluşturması gerekeceğini gösteriyor. Hazine'nin bu yaz 1 trilyon dolara kadar açık arttırma yapması bekleniyor. Buna göre bu durum getirileri yükselten derin ve dramatik bir etki yaratacak.

Kongre Bütçe Ofisi'ne göre kamu borcunun faiz maliyetleri bu yıl 645 milyar dolara, 2033 yılında ise 1.4 trilyon dolara ulaşacak. "CBO'nun projeksiyonlarında federal borçların ortalama faiz oranları, borçların vadesi geldikçe ve yeniden finanse edildikçe yükselmektedir. 2024 yılında, kamu tarafından tutulan borcun öngörülen ortalama faiz oranı yüzde 2,9. Buna göre rakam 2023'tekinden yüzde 0,2 puan ve 2022'dekinden yüzde 0,7 puan daha yüksek. Bu oran daha sonra daha yavaş da olsa genel olarak artarak 2033 yılında yüzde 3,2'ye ulaşıyor."

ABD borçlarının büyük ölçüde satılması kesinlikle fiyatların düşmesine ve getirilerin yükselmesine yol açacak. Yüksek getiriler altın fiyatlandırması için önemli. Borç tavanı krizi önlenmiş olsa da, yaratılan durum altın yatırımcılarının vermekten vazgeçmek istedikleri bir hediye olacak. Çünkü yüksek getiriler altını aşağı çekecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ