Minsk'teki kolluk kuvvetleri yetkilileri, Belarus'taki en büyük çevrimiçi kripto para borsası olduğu söylenen kişiyi bulmak ve tutuklamak için uluslararası yardım arıyor.

Belarus, Ülkenin

Bitok.me'nin Belaruslu Operatörü Artık Vergi Suçları İçin Uluslararası Aranıyor

Belarus'taki yetkililer geçtiğimiz günlerde, yasadışı bir kripto değişim platformunun sahibinin vergiden kaçmasına yardım eden Lida şehrinin üç sakini hakkında cezai soruşturmayı tamamladı. Bitok.me'yi (eski adıyla Bitok.by) iki yıl boyunca yöneten Vladislav Kuchinsky, "özellikle büyük çapta vergi kaçırmakla" suçlandı ve uluslararası arananlar listesine alındı.

Bu süre zarfında Kuchinsky ve “temsilcileri”, Belarus yasalarına göre kripto para birimlerini yasal nakit ve nakit olmayan ödemelerle tanımlamak için kullanılan yasal terim olan “dijital işaretlerin (tokenler)” alım ve satımını kolaylaştırmak için platformu kullandı. Belarus Soruşturma Komitesi bu hafta yaptığı açıklamada, kripto para birimleri arasında takas teklif ettiklerini de açıkladı.

Bir basın açıklamasında, Bitok'un operatörleri toplamda 29 milyon doları aşan dijital para birimlerini içeren yaklaşık 8.000 işlem gerçekleştirdi. Devlet bütçesine, faaliyetlerindeki vergi kaçakçılığından kaynaklanan tahmini zarar, 9 milyon Belarus rublesinden fazla (mevcut döviz kurlarında 3,5 milyon doların üzerinde) ulaştı.

Minsk'teki yetkililer, şüphelilerin anonimleştirme araçları, sahte kimlikler altında kayıtlı SIM kartlar ve yabancı kripto platformlarındaki hesaplarının radar altında kalmalarına izin verdiğine de dikkat çekti. Sonunda, müfettişler kripto ticaret şemasındaki tüm katılımcıları tespit edebildi, müşterilerle yazışmalarını engelledi ve para transferlerini takip edebildi.

Aramalar sırasında polis, bilgisayar ekipmanlarına, belgelere ve çekilen 280.000 dolarlık nakit paraya el koydu. Belarus kolluk kuvvetleri, sanıkların Belarus ve Gürcistan'da kullandıkları ve bakiyelerinde 2 milyon ruble (neredeyse 800.000 $) bulunan banka hesaplarını da kurarak tutukladılar.

Belarus, Moskova'nın yardımıyla, faaliyetleri de soruşturma altında olan 2.000 Bitok müşterisi hakkında bilgi içeren bir veri tabanı elde etti. Soruşturma Departmanı, fiat eşdeğeri olarak 50.000 doları aşan en büyük işlemleri yapanların sorguya çekildiğini söyledi.

Kripto Eşanjör Devam Eden Soruşturma Ortasında Faaliyetlerine Devam Ediyor

Suç ortaklarının tutuklanmasına ve kovuşturulmasına rağmen, Vladislav Kuchinsky çevrimiçi değiştiriciyi çalıştırmaya devam etti, müşterilere kolluk kuvvetlerinden gelen çağrıları görmezden gelmelerini tavsiye etti ve dondurulan hesaplardan para çekmeye çalıştı. Belarus şimdi Bitok'un sahibi için uluslararası bir tutuklama emri çıkardı ve onu gıyaben vergi kaçırmakla suçladı.

Soruşturma Komitesi, Belarus Yüksek Teknoloji Parkı'nın ( HTP ) bir mukimi olarak usulüne uygun olarak kaydedilmediği için kripto ticareti hizmetinin çalışmasının yasa dışı olduğunu vurguladı. İkincisi, kripto sektörü de dahil olmak üzere ülkenin dijital ekonomisinin gelişimini kolaylaştırmak için kurulmuş özel bir yasal rejimin uygulanmasından sorumludur.

Belarus, 2017 yılında Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko tarafından imzalanan ve ertesi yılın baharında yürürlüğe giren bir kararname ile kripto varlıklarıyla ilgili ticari faaliyetleri yasallaştırdı. Minsk'te HTP'ye kaydolan dijital para birimleriyle uğraşan şirketler için vergi indirimleri ve diğer teşvikler getirdi.

Geçen bahar Lukashenko, endüstri için olası kuralların sıkılaştırılmasını ima etmesine ve bir kripto cüzdanı kaydının kurulmasını emretmesine ve ödemeler için bitcoin kullanımının yasaklanmasına rağmen, Belarus, kripto kabulü açısından Doğu Avrupa'da büyük ölçüde üçüncü sırada yer aldı. Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından üretilen Crypto Adoption Index tarafından belirtildiği gibi, güçlü eşler arası aktivite nedeniyle.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ