Merkezi Belçika'da bulunan büyük bir Avrupa bankacılık ve sigorta kuruluşu olan KBC Group, blok zinciri platformuna dayalı bir token çıkartıyor.

Belçika Bankacılık Grubu KBC, Blockchain Tabanlı Para Oluşturuyor

KBC, Müşteriler ve Ortaklar için Dijital Para Çıkarıyor

Orta ve Doğu Avrupa'da geniş varlığa sahip Brüksel merkezli finans grubu KBC, 'Kate Coin' adlı kendi kripto parasını duyurdu. Banka, bu hafta Belçika'daki bir festivalde harcayabilecek binlerce çalışanın katılımıyla tokenin büyük ölçekli bir testini hazırladığını ve sonunda grubun geneline yayılacağını söyledi.

Kripto para, KBC'nin kişisel dijital asistanı Kate'in piyasaya sürülmesinden bir buçuk yıl sonra geldi. Bir basın açıklamasında şirket, web 3.0, kripto para birimleri ve değiştirilemez tokenler (NFT'ler) gibi teknolojiler temelinde yepyeni bir ekonominin geliştiğini kaydetti. En son girişimiyle KBC, bu yeni dünyaya girmek ve dijital bankacılık sigortasında lider konumunu teyit etmek istiyor.

Bir banka sigortacısı olarak KBC, Belçika, Bulgaristan, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki özel müşterilere ve küçük-orta ölçekli işletmelere odaklanmaktadır. Müşterileri, Kate paralarını alıp dijital cüzdanları ve mobil hesapları aracılığıyla kullanabilecekler.

Token başlangıçta KBC'nin 'kapalı döngü' bankacılık ve sigorta ortamında mevcut olacak. Sonunda, bazı KBC kurumsal müşterilerini, üçüncü şahısları ve bankanın mobil platformu aracılığıyla 1,8 milyon kullanıcıya hizmet sunan ortakları içeren daha geniş bir ekosisteme tanıtılacak.

“Dijital asistan Kate tarafından desteklenen Kate Coin, bugün ve gelecekte KBC grubu genelindeki müşterilerimiz için proaktif bir şekilde hayatı kolaylaştıracak. Dijital asistan Kate ve Kate Coin'in kombinasyonu, KBC müşterilerinin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlayacak” diye aktarıldı KBC Group'un Perşembe günü yayınlanan bir açıklamasında.

Bu, büyük bir bankacılık şirketinin kendi dijital para birimini ilk kez yaratması değil. 2020 yılında, küresel yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi JPMorgan, aynı zamanda blok zincir teknolojisine dayanan ve kurumsal müşteriler arasında ödeme yapılmasını sağlayan kendi kripto parası JPM Coin'i duyurmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ