Raporlar, NFT satışlarının 2021'in ilk yarısında 2,5 milyar doları bulduğunu gösteriyor.NFT pazaryeri OpenSea, Haziran ayındaki en iyi ayını bildirdi. Spor ve Sanat hayranları, NFT'lerin itici gücü olmuştur.

Benimsemenin Göstergesi: 2021

Raporlar, NFT satışlarının 2021'in ilk yarısında 2,5 milyar doları bulduğunu gösteriyor.NFT pazaryeri OpenSea, Haziran ayındaki en iyi ayını bildirdi. Spor ve Sanat hayranları, NFT'lerin itici gücü olmuştur.

NFT piyasası

Fungible olmayan token (NFT) piyasası, bazılarının geçici bir heves olarak görmesine rağmen, olasılıklara meydan okumaya ve önemli bir büyüme görmeye devam ediyor.

Reuters'e göre, NFT pazarı 2020'de şimdiye kadar 2,5 milyar dolarlık satışla yeni bir rekor kırarak dayanıklılığını bir kez daha kanıtladı. 2020'nin ilk yarısında aynı pazarın 15 milyon dolardan daha az net gelir elde ettiğini düşünmeyi bıraktığınızda, rakam etkileyici. Piyasa bu yılın başlarında hareketlendikten sonra, çoğu kişi NFT'lere şüpheyle baktı ve maddi olmayan kalemlerin milyonlarca satmaya devam edeceğinden şüphelendi. .

Bu arada, üçüncü çeyreğe girerken NFT destekçileri fiyatları ve ilgiyi artırmaya devam ediyor. NFT hayranları onları sanatın, müziğin, koleksiyonların ve daha fazlasının evriminde bir sonraki adım olarak görüyor. Bazıları tarih için, bazıları ise yatırım fırsatları için ve birlikte NFT'ye olan ilgiyi göklere çıkardılar.

NFT'ler sanata yatırım yapma şeklimizi değiştiriyor

Sanat dünyası, son bir yıldır NFT'ler için doğal bir yuva haline geldi. Sadece son birkaç ayda gerçekleşen önemli NFT dijital sanat satışlarının sayısını takip etmek neredeyse zor hale geldi. En büyüğü Beeple tarafından satılan “Everydays: The First 500 Days” adlı eseriydi ve Mart ayında 69 milyon dolarlık şaşırtıcı bir hasılat elde etti. Müzayede Christie's'de yapıldı ve sadece bir dijital sanat eseri rekorunu kırmakla kalmadı, aynı zamanda bu tür saygın ve tarihi bir mekanda satılan ilk eser oldu.

Beeples satışından bu yana, hiçbir NFT nihai satış fiyatının on milyonlarca altına girmedi, ancak bu, diğerlerinin ucuza gittiği anlamına gelmiyor. Kısa bir süre sonra, Sotheby's'de bir NFT CryptoPunk 11,8 milyon dolara satıldı ve sanatçılar Fewocious ve Trevor Jones tarafından 18 milyon dolara iki NFT projesi daha satıldı.

Spor odaklı NFT'ler en yaygın olanları

NonFungible.com tarafından yapılan araştırmaya göre, spor dünyasındaki karşılıksız token satışları sanattaki satışları ikiye katladı. 2021'in ilk yarısında yaklaşık 300.000 sporla ilgili token satıldı ve sanat eseri sayısı 125.000 civarında. Bu satışların en büyük itici güçlerinden biri NBA Top Shot ve Sorare'den geliyor. Her site, kullanıcılara favori takımlarının ve oyuncularının NFT'lerini içeren dijital kart paketleri satın alma olanağı sunar.

Bu dijital kartlar blok zincirinde toplanabilir, takas edilebilir veya satılabilir. NBA Top Shot sayıları Mart'ta 400.000 civarında olan satışlar Haziran'da 250.000'e yükseldiği için biraz isabet alırken, başka hiçbir yerde bulunmayan benzersiz koleksiyonlara yatırım yapmak isteyen basketbol hayranları için popüler bir yer olmaya devam ediyor.

Sorare, dijital ticaret kartları fikrini bir adım öteye taşıyor ve oyuncuların kartlarını haftalık fantezi futbol turnuvalarında rekabet etmek için kullanmalarına izin veriyor. Şirket, dünya çapındaki futbol takımlarıyla lisans anlaşmaları imzaladı ve Avrupa'daki yük taşıyan NFT pazarının temel unsuru haline geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ