Bu yazımızda sizlere BENQI Coin (QI) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle QI coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

BENQI Coin (QI) Nedir? İşte Detaylarıyla QI Token

Bu yazımızda sizlere BENQI Coin (QI) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylelikle QI coin hakkında net bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

BENQI Coin (QI) Nedir?

BENQI, Avalanche üzerinde merkezi olmayan bir gözetim dışı likidite piyasası protokolüdür. DeFi'yi getiri sağlayan bir ürün paketi ile ölçeklendirir. Platform, geliştirilmekte olan Liquid Staking ile bir Ödünç Verme ve Ödünç Alma Piyasası sunmaktadır. Kullanıcılar token ödünç alabilir ve verebilir, ağ yönetişimine ve stake etmeye katılabilir.

QI, BENQI'nin aşağıdaki işlevlere sahip yerel tokenidir:

Yönetişim: QI token sahipleri protokolün yönetişimine katılabilecektir. Yönetişim sayesinde kullanıcılar, BENQI altında piyasaya sürülecek sonraki ürünlerin ve ilkellerin yönlerini etkileme olanağına sahip olacaklardır.

Likidite madenciliği: Kullanıcılar, DEX'lerdeki (örneğin Pangolin) likidite havuzlarında veya BENQI protokolündeki QI token havuzunda pay sahibi olabilirler. Likidite sağlamaları karşılığında kullanıcılar QI ve diğer tokenlar ile ödüllendirilir.

Staking: Kullanıcılar bir Güvenlik Modülünde QI stake edebilecek ve protokolü bir eksiklik olayına karşı güvence altına almak için protokol rezervlerinin bir kısmını alabileceklerdir.

BENQI, birlikte çalışan aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur:

Ödünç Verme ve Ödünç Alma Piyasası: Kullanıcıların dijital varlıklarıyla borç vermelerini, borç almalarını ve faiz kazanmalarını sağlar. Protokole likidite sağlayan mevduat sahipleri pasif gelir elde edebilirken, borç alanlar protokoldeki desteklenen varlıkları aşırı teminatlandırarak kredi alabilirler.

Likit Staking: Kullanıcılar AVAX tokenlarını EVM uyumlu Avalanche C-Zinciri üzerinde stake edebilecektir. Protokol ayrıca stake edilen varlıkları tokenize ederek stake edilen varlık için birleştirilebilirlik sağlar ve kullanıcılara DeFi alanında kullanmak üzere sermayenin kilidini açmak için daha fazla fırsat sunar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ