Başlık belki de size çok garip gelecek.

Berlin Duvarı, Coca Cola ve Bitcoin

Başlık belki de size çok garip gelecek. Ancak hikayeyi okuyunca Bitcoin için ne kadar anlamlı olabileceği daha iyi anlaşılacak. 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılışı esnasında geçiyor yaşanan gelişmeler. O zamanın Coca Cola Avrupa sorumlusu Douglas Ivester satış ekibini Berlin’e gönderir ve orada bedava Coca Cola dağıtmalarını söyler. Peki böylesine riskli bir hamle beraberinde ne getirdi?

Coca Cola elden geldiğince çok sayıda insana hızlı bir şekilde ulaştırılınca Coca Cola çok kolay bir şekilde bilinirliliğe ve tanınırlığa ulaştı. Doğu Almanya’da. Şirket burada işini kurmada hiç zorlanmadı. Daha da yaratıcı adım atıldı ve ürünleri stoklamaya başlayan satıcılara bedava soğutucu verildi. Parlak bir iş fikriydi.

Atılan adım çarpıcı bir sonucu ortaya koydu. Sadece altı yıl içinde eski Doğu Almanya’da her bir birey başına düşen Coca Cola tüketimi en kuvvetli Pazar olan Batı Almanya ile aynı noktaya geldi. Sadece işlerine odaklanan, küresel pazarını genişleten Coca Cola şirketi için çarpıcı bir başarı hikayesi.

Gelelim konunun Bitcoin ile ilgisine . Erken dönem Bitcoin sahiplerinin çoğu Bitcoin’lerini çeşitli musluk sitelerinden elde ettiler. O dönem yani 2009-2012 arası dönemde, Berlin Duvarı 1989 yılında yıkılırken Coca Cola’nın bedava dağıtılması gibi, Bitcoin de tüm dünyaya hızlı bir şekilde kimi zaman ücretsiz kimi zaman ise çok ucuz bir şekilde dağıtıldı. Sonrasında kullanım alanı ve geldiği aşama hepiniziz malumu. Ne dersiniz? Hikaye biraz tanıdık geliyor, değil mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ