Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu Direktörü Joseph Borg'a göre, Alabama, Teksas, New Jersey, Washington ve Kentucky'deki menkul kıymetler düzenleyicileri soruşturmaların ilk aşamasında.

Beş Eyaletten Menkul Kıymet Düzenleyicileri, Celsius

Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu Direktörü Joseph Borg'a göre, Alabama, Teksas, New Jersey, Washington ve Kentucky'deki menkul kıymetler düzenleyicileri soruşturmaların ilk aşamasında. Çarşamba günü, Celsius CEO'su Twitter'da şirketin müşterilerinin endişelerini not aldığını belirtti.

Kripto kredi şirketi Celsius Network kısa süre önce 1,7 milyon müşterisine hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transferleri durdurduğunu bildirdi. Gerekçenin aşırı piyasa koşullarından kaynaklandığı bildirildi ve kararın topluluğunun çıkarına olduğu belirtildi. Buna karşılık, Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Washington'daki devlet menkul kıymetleri düzenleyicileri, Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu İcra Direktörü Joseph Rotunda'ya göre kararla ilgili soruşturma başlattı. Yetkililerin resmi soruşturmayı Pazartesi günü başlattığını ve bunu bir öncelik olarak gördüğünü açıkladı.

Pek çok perakende yatırımcı da dahil olmak üzere müşterilerin varlıklarına hemen erişmeleri gerekebileceğinden ancak hesaplarından çekemeyeceklerinden çok endişeliyim. Yatırımlarına erişememe, önemli mali sonuçlara yol açabilir.

Bu, Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu Direktörü Joseph Borg tarafından da doğrulandı. Ona göre, Alabama, Texas, New Jersey ve Kentucky'deki menkul kıymetler düzenleyicileri, soruşturmaların ilk aşamasında ve Celsius'un şu ana kadar çok duyarlı olduğunu kabul ettiler.

Celsius, Müşterileri Büyük Getirilerle Cezbediyor

Müşterilerinin hesaplarının geri çekilmesini dondurma kararı, başlangıçta Rotunda ve ekibi tarafından şirketin blog gönderisinde fark edildi. Celsius'un yetkililerle teması, Kentucky, New Jersey ve Teksas'taki düzenleyicilerin bir ateşkes emri verdiği Eylül ayına kadar uzanıyor. Yetkililer, şirketten faiz getiren ürünlerini menkul kıymetler olarak kaydetmesini istedi. BlockFi ayrıca Şubat ayında kredi ürününü kaydetmediği için düzenleyicilerden 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Çarşamba günü, Celsius CEO'su Alex Mashinsky Twitter'da şirketin müşterilerinin endişelerini not aldığını söyledi. Celsius Network ekibi durmaksızın çalışıyor. Endişelerinize odaklandık ve bu kadar çok kişiden haber aldığımız için minnettarız. Bir araya geldiğinizi görmek, topluluğumuzun dünyadaki en güçlü topluluk olduğunun açık bir işaretidir. Bu zor bir an; sabrınız ve desteğiniz bizim için dünyalara bedel.

Kripto kredi şirketinin işleyişi tıpkı bankalar gibidir; perakende müşterilerden mevduat toplar ve bunları Merkezi Olmayan Finans  DeFi  siteleri gibi eşdeğer kripto pazarlarına yatırır. Perakende müşterilere daha sonra yıllık yüzde 18,6 gibi büyük getiriler sunuluyor. Büyük getiri vaadinin birçok yatırımcıyı varlıklarını platforma yatırma konusunda etkilediği söyleniyor.

Mashinsky'ye göre, Celsius'un Ekim ayında 25 milyar dolarlık varlığı vardı. Varlıklar şu anda geçen ay itibariyle yaklaşık 11 milyar dolar değerinde. Şirketin toptan kripto yatırımının, Terra çöküşünün ardından genel kripto piyasası geri çekilmesinden etkilendiğine inanılıyor, bu da müşterilerden geri ödemeleri karşılamayı zorlaştırmış olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ