Beşeri sermayeyi bir kişide vücut bulmuş becerilerin toplamı olarak tanımlıyoruz.

Beşeri Sermaye ve Kripto Paralar

Beşeri sermayeyi bir kişide vücut bulmuş becerilerin toplamı olarak tanımlıyoruz. Eğitim, zeka, karizma, yaratıcılık, iş deneyimi, girişimcilik gücü ve daha pek çok şey bu kapsama giriyor. Önemli bir kavram beşeri sermaye. Özellikle Bitcoin ve kripto para alanında.

                     Beşeri Sermaye Yokluğu

Beşeri sermaye yokluğu bir alanın gelişmemesinin ana faktörü olarak karşımıza çıkar. Dünyamızda başarısız olmuş birçok projenin arkasında beşeri sermayenin olmayışı yatar. Bu bağlamda insan gücünün ne kadar önemli olduğu da açık bir şekilde görülür.

Kripto para piyasasını değerli kılan şey beşeri sermayedir. Piyasa ekonomisinde olduğu gibi beşeri sermayenin kısıtlanması piyasalara bir darlık getirir. Bu durum toplumdaki bütün her şeye yansır. Böylelikle toplumsal olan da değerini yitirir.

Burada belki de şu cümle öne çıkmaya başlar.: ‘’Kripto paralardan çok var ama Bitcoin bir tane.’’ Kimileri için rahatsız edici olsa da neticeyi beşeri sermaye Bitcoin  etrafında çevrelendi. Benzer bir yargıyı ekonomistler için de söyleyebiliriz.

Beşeri sermayeye yatırım sadece farklı branşların gelişimi için değil, ülkelerin de gelişimi için önemlidir. Beşeri sermayeye yapılan her yatırımın geri dönüşü son derece büyük olmaktadır. Üstelik bu getiri bir hayat boyu devam etmektedir.

 Bitcoin ve kripto para alanının varlığını devam ettirecek şey işte bu beşeri sermayenin varlığı. Neticede beşeri sermaye çok önemli bir ekonomik pasaporttur

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ