Beşeri sermaye dikkate alınması gereken bir kavram.

Beşeri Sermayemim İşlevi ve Bitcoin

Beşeri sermaye dikkate alınması gereken bir kavram. Zira gerek finansal alanda gerekse de Bitcoin ve kripto para alanında en önemli fikirlerden biri olan verimlilik kavramıyla yakında ilişki içerisindedir.

Bitcoin ve Verimlilik

Verimlilik, girdileri çıktılara dönüştürme yeteneğidir. Başka bir açıdan ifade edecek olursak bir şeyler yapma sürecinde ne kadar iyiyiz? Almanya’da bir otomobil işçisinin araç yapım süresi 3000 saat mi sürer yoksa 210 saat mi? Mısırlı bir çiftçi bir dönüm arazide 20 kilo mısır mı yetiştirir yoksa 180 kilo mu?

Bu doruların cevabı aslında çok basittir. Ne kadar verimli olursak o kadar zengin olma ihtimalimiz artar. Zira biliyoruz gün 24 saattir. Bu yirmi dört saat içerisinde ne kadar fazla üretirsek bir o kadar da tüketeceğiz demektir.

Verimlilik çoğu defa doğal kaynaklar tarafından belirlenir. Ancak modern ekonomilerde verimliliği belirleyen asıl unsurlar teknoloji, uzmanlaşma ve becerilerden etkilenir. Bunların hepsi de beşeri sermayenin birer işlevi durumundadır.

Bitcoin ve kripto para birimleri neticede teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan gerçeklikler. Varlıkları açıkçası medeniyetimiz açısından son derece önemli. Birileri eskiye oranla daha iyi hale getirir mi bilinmez ama daha az çalışıp daha fazla ürettiğimiz bir aşamadayız. Kabul etmek gerekirse uzun vadede verimliliğin her şey olduğunu görüyoruz.

Beşeri sermayenin önemli bir işlevi olan verimliliği kripto para alanında öncelememiz gerekiyor. Zira alanın geleceği buna bağlı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ