Bu konuyu kripto paralarla ilişkilendirmek belki biraz zor olacak ama yine de ele almaya değer.

Beşeri Sermayenin Kıtlığını Anlamak ve Kripto Paralar

Bu konuyu kripto paralarla ilişkilendirmek belki biraz zor olacak ama yine de ele almaya değer. Zira dünyanın herhangi bir yerindeki yoksulluğa kafa yormanın en akıllıca yollarından biri o ülkenin beşeri sermaye kıtlığına odaklanmaktır.

   

 Beşeri Sermaye Kıtlığı

Bir ülkede insanlar yoksul ise bunun en önemli nedeni bireylerin iyi iş bulamamasıdır. Ancak bunun sadece bir belirti olduğunu, hastalık olmadığını vurgulayalım. Temel problem vasıf ya da beşeri sermaye eksikliğidir.

Yukarıda anlattıklarımızı örneklendirmek istersek Amerika’da liseyi bırakanların yoksulluk oranı üniversite mezunlarının işsizlik oranının on iki katıdır. Diğer taraftan konuyu çeşitlendirmek gerekirse neden Hindistan dünyadaki yoksul sayısının en fazla olduğu ülkelerden biridir?

Hindistan’da nüfusun yaklaşık üçte birinin okuma yazma bilmediğini hesaba kattığımızda bu durum gayet net bir şekilde anlaşılır. Bu gibi durumlarda beşeri sermayeyi daha az kullanılır hale getiren şartlardan ızdırap duyulur.

Beşeri sermayenin varlığı sağlıklı ekonominin olmazsa olmazı durumundadır. Kripto paralar içinde benzer bir durum geçerlidir. Sağlam bir ekonomi vale parkında çalışanları bir üniversite profesörü yapmaz. Ancak beşeri sermayeye yatırım ise bunu yapar.

Makro etkenlerin gelgitleri kontrol ettiği beşeri sermayenin ise geminin niteliğini belirlediği bir gerçekliği hep birlikte yaşıyoruz. Kripto paraların geleceği beşeri sermayeye yapılacak olan yatırımda bulunuyor. Beşeri sermayede yaşanacak bir kıtlığın kripto para piyasasının geleceğini etkileyeceği son derece aşikar. Bu yüzden beşeri sermayenin çok önemli. İhmale gelmez.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ