Bir ülkenin beşeri sermaye seviyesiyle ekonomik açıdan iyi bir düzeyde olması arasında çarpıcı bir bağlantı bulunmaktadır.

Beşeri Sermayenin Kullanımı ve Kripto Paralar

Bir ülkenin beşeri sermaye seviyesiyle ekonomik açıdan iyi bir düzeyde olması arasında çarpıcı bir bağlantı bulunmaktadır. Bu gerçekliği kripto para alanına da yansıtabiliriz. Kripto para projelerinin çıktığı ülkelerin genelde sermaye seviyelerinin yüksek olduğunu görüyoruz.

 

Beşeri Sermayenin Kullanımı

Beşeri sermayenin kullanımında doğal kaynaklarla hayat standartları arasında çarpıcı bir şekilde bir bağlantı eksikliği bulunmaktadır. Örnek olarak bakıldığında doğal kaynaklar açısından nispeten yoksul ve fakir olmalarına rağmen İsviçre ve Japonya gibi ülkelerin dünyanın en zengin ülkeleri olduğu görülüyor.

Nijerya gibi ülkelerde ise tam tersinin yaşandığı gerçekliği ile karşılaşıyoruz. Nijerya’da muazzam derecede bir petrol bulunmakta. Ancak bu petrol zenginliği ulusun hayat standardına yansımamakta. Yansımadığı gibi çoğu durumda Afrika’nın neden zenginliği kanlı bir iç savaşa da neden olmaktadır.

Beşeri sermaye özelinde konuya baktığımızda Ortadoğu’da Suudi Arabistan petrolün çoğuna sahipken kayda değer doğal kaynaklara sahip olmayan İsrail kişi başına düşen en yüksek ülke konumundadır. Yüksek seviyede beşeri sermaye erdemli bir döngü yaratıyor. Bu yüzden iyi eğitimli anne ve babalar beşeri sermaye noktasında çocuklarına bir hayli yatırım yapmaktadır.

Kripto para alanının geleceği sadece çıkacak projelere bağlı olarak düşünülmemeli. Zira projelerin her zaman beşeri sermayeye ihtiyacı olmaktadır. Beşeri sermayenin heba edilmesi de kripto para alanında yapılacak yatırıma bağlı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ