Beyaz Şapkalı bir bilgisayar korsanı, Coinbase gelişmiş ticaret platformunda büyük bir istismar keşfetti. Coinbase'in alarma hızlı tepki vermesi, endüstri için büyük bir kaybı önlemesine yardımcı oldu.

  Beyaz Şapkalı bir bilgisayar korsanı, Coinbase gelişmiş ticaret platformunda büyük bir istismar keşfetti. Coinbase'in alarma hızlı tepki vermesi, endüstri için büyük bir kaybı önlemesine yardımcı oldu. Birkaç beyaz şapkalı bilgisayar korsanı, kripto şirketlerinin platformlarındaki boşlukları kapatmasına da yardımcı oldu.

“Tree of Alpha” olarak bilinen beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı, kısa süre önce Advanced Trading platformunu içeren Coinbase için önemli bir krizi önledi. "Tree of Alpha" adını taşıyan bilgisayar korsanı, ticaret platformunda platformu üçüncü taraf saldırganlara maruz bırakarak tüm Coinbase sipariş defterlerini keyfi olarak göndermek için bir güvenlik açığı keşfettikten sonra Coinbase ve CEO'su Brian Armstrong'u çağırdı.

Tweet'ten birkaç saat sonra Coinbase, teknik nedenlerle Gelişmiş Ticaret platformunda ticareti devre dışı bıraktığını duyurdu. Sorunu çözdükten sonra, Tree of Alpha Coinbase ekibine hızlı yanıtı için övgüde bulunurken, Armstrong bilgisayar korsanına yardımları için kamuya teşekkür etti.

Güvenlik açığı, şu anda test aşamasında olan Coinbase'in Gelişmiş Ticaret Platformundaydı. Bilgisayar korsanına göre, belirli bir hata "kötü niyetli kullanıcıların tüm Coinbase sipariş kitaplarını keyfi fiyatlara göndermesine izin verebilir" ve sonuç olarak kötü oyunculara büyük bir ödeme günü olarak hizmet eder.

Coinbase, Tree of Alpha'nın Uyarısına Hızlı Tepki Veriyor

Neyse ki, Coinbase bilgisayar korsanları tarafından yükseltilen alarma hızlı tepki verdi ve “Tree of Alpha”dan halka açık tweet'i aldıktan sonraki iki saat içinde platformda ticareti devre dışı bıraktığını duyurdu.

İki saat sonra borsa, perakende peşin alım satım için tam hizmeti yeniden etkinleştirdi ve kullanıcılar siparişlerini devam ettirebildi. Tree of Alpha, yamalı istismarın bir ekran görüntüsü ile bunu doğruladı.

Coinbase CEO'su Brian Armstrong, Tree of Alpha'ya Coinbase ekibine yardım ettiği için teşekkür etti ve “kripto topluluğunun birbirine yardım etmesini nasıl sevdiğini” belirtti.

Kurtarmaya Beyaz Şapkacılar

Bu tür işbirliklerinin ortaya çıkması sık görülmese de, yine de oluyor. "Tree of Alpha" gibi, diğer bazı beyaz bilgisayar korsanları da Coinbase gibi kripto şirketlerinin potansiyel tehditlere maruz kalmasını önleyerek platformu ve tüketicileri büyük kayıplardan korudu.

Geçen yıl, bir bilgisayar korsanı Poly Network'ten 612 milyon dolarlık varlık çaldı, ancak haftalarca süren diyalogların ardından sonunda neredeyse tüm fonları iade etti. Bilgisayar korsanları bunu ağa bir ders vermek için yaptıklarını iddia etti.

Poly Network bilgisayar korsanlarının “beyaz şapkacı” statüsü şüpheli olmaya devam ederken, kesinlikle iyi niyetle çalıştıklarını kanıtlayan başka bilgisayar korsanları da var. Örneğin, Ağustos 2021'de Twitter'da @samczun olarak bilinen Paradigma güvenlik araştırmacısı, SushiSwap DEX için 350 milyon dolarlık bir kusurun düzeltilmesine yardımcı oldu.

Geçen hafta, güvenlik araştırmacısı, Solana'nın son aylarda karşılaştığı en yeni sorunlardan biri olan ve potansiyel olarak bugüne kadarki en büyük köprü hack'i olarak 320 milyon dolara sömürülen Wormhole'da neler olduğunu çözmeye yardımcı oldu.

Beyaz şapka korsanları, son zamanlarda kripto alanını temiz, açık ve güvenilir tutmada önemli roller oynadı. Beyaz şapkaların artan popülaritesi, Binance, Kraken, EOS ve Ethereum Foundation gibi daha fazla kripto firmasının platformlarında keşfedilen potansiyel kusurlar için ödüller sunmasına da yol açtı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ