Proof-of-Work'ün yüksek enerji kullanımı ve karbon ayak izi göz önüne alındığında, ABD hükümeti bunu yasaklamayı düşünüyor.

Beyaz Saray Bitcoin Madenciliğini Yasaklayabilir – Ethereum, Cardano ve Ethereum 2.0 Güvenli

Proof-of-Work'ün yüksek enerji kullanımı ve karbon ayak izi göz önüne alındığında, ABD hükümeti bunu yasaklamayı düşünüyor. Beyaz Saray raporu ayrıca Bitcoin madencilerinin aşırı tüketiminin yerel tüketiciler için elektrik maliyetlerini artırabileceğini belirtiyor.

8 Eylül Perşembe günü Beyaz Saray, “ABD'deki Kripto Varlıkların İklim ve Enerji Etkileri” hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, Bitcoin madenciliği için kullanılan Proof-of-Work konsensüs mekanizmasının tamamen yasaklanması konusunda bir öneri vardı.

Bitcoin madencilik faaliyetinin büyük bir bölümünün şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde yoğunlaştığı göz önüne alındığında, bunun büyük etkileri olabilir. Rapor, Bitcoin'in çevreyi olumsuz etkilediğini ve hatta çalışma kanıtını yasaklamaya yönelik ipuçları verdiğini belirtiyor. Bitcoin'in yüksek enerji kullanımı, tam olarak Çin'in geçen yıl Bitcoin madenciliği yasağının arkasındaki nedendi. Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi raporlarında şunları belirtiyor:

Dijital varlıklardan elektrik kullanımı, piyasalara, politikalara ve yerel elektrik kaynaklarına bağlı olarak  sera gazı emisyonlarına, ek kirliliğe, gürültüye ve diğer yerel etkilere katkıda bulunuyor.

Bu önlemlerin etkileri azaltmada etkisiz kalması durumunda, İdare yürütme eylemlerini araştırmalı ve Kongre, kripto varlık madenciliği için yüksek enerji yoğunluğu konsensüs mekanizmalarının kullanımını sınırlamak veya ortadan kaldırmak için mevzuatı değerlendirebilir.

Bu yılın yükselen yazın ortasında, ABD'li tüketicilerin yüksek elektrik talebi vardı ve Kaliforniya gibi büyük şehirler bir enerji kriziyle karşı karşıya kaldı. Bitcoin madenciliğinin büyük ölçüde yoğunlaştığı Teksas gibi şehirler de ağır enerji talebiyle karşı karşıya. Bu, yetkililerin ve düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Kripto Madenciliği Elektrik Şebekesini Nasıl Etkiler?

Bilim ve Teknoloji Ofisi ayrıca, Bitcoin madencilik tesislerinin elektrik şebekesi üzerinde yangın tehlikelerine, elektrik kesintilerine ve ekipman bozulmasına yol açabilecek ek stres yaratacağını belirtti. Raporda ayrıca Bitcoin madencilerinin aşırı tüketiminin yerel tüketiciler için elektrik maliyetlerini artırabileceği belirtiliyor.

Raporda şunlar belirtiliyor: “Kullanılan teknolojinin enerji yoğunluğuna bağlı olarak, kripto varlıkları, ABD iklim taahhütleri ve hedefleri ile tutarlı net sıfır karbon kirliliğine ulaşmak için daha geniş çabaları engelleyebilir”.

Düzenleyiciler, iş kanıtı madenciliği konusunda bir kısıtlama ilan edeceklerse, Bitcoin'i büyük ölçüde etkileyebilir. Bununla birlikte, Bitcoin rakipleri ve Ethereum gibi altcoinler zaten daha güvenli bir bölgeye geçiyor. Önümüzdeki hafta, Ethereum blok zinciri Birleştirme etkinliğinden geçecek ve ardından bir Hisse Kanıtı konsensüs modeline geçecek.

PoS ağı, işlemleri onaylamak için pay sahipleri ve doğrulayıcılara sahip olmayı içerir ve bu nedenle herhangi bir madencilik gereksiniminden muaftır. Geçen hafta, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Proof-of-Work ile ilgili endişesini de dile getirdi:

Gereksiz yere büyük miktarlarda elektriğe mal olan bir konsensüs sistemi sadece çevre için kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda her yıl yüz binlerce BTC veya ETH verilmesini gerektirir.

Ethereum'a benzer şekilde, PoS konsensüs modelinde çalışan Cardano ve diğer blok zincirleri bile etkilenmeyecektir. Rapor ortaya çıkar çıkmaz Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson da PoW madenciliğini yasaklama kararıyla ilgili görüşünü paylaştı. Hoskinson, Bitcoin'in Faydalı İş Kanıtı modelini kullanan Ofelimos protokolünü benimsemeyi düşünmesini tavsiye etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ