ABD Başkanı Joe Biden, Bitcoin XRP, stablecoin'ler ve CBDC'ler üzerinde büyük etkisi olacak bir kripto çerçevesi yayınladı.

Beyaz Saray, Bitcoin, XRP, Stablecoin

ABD Başkanı Joe Biden, Bitcoin XRP, stablecoin'ler ve CBDC'ler üzerinde büyük etkisi olacak bir kripto çerçevesi yayınladı. Whitehouse, dijital varlık sektörünün ABD'nin küresel finans sektöründeki hakimiyetini yeniden kurması için büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Çok sayıda federal kuruma ve ilgili paydaşa danıştıktan sonra, Joe Biden yönetimi nihayet kripto para birimi ve sabit para için düzenleyici bir çerçeve yayınladı. Whitehouse'dan yapılan son açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu  SEC  ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu  CFTC  dijital varlıklar alanındaki gözetim işlevlerini yoğunlaştırmaya çağırdı.

Rapora göre Whitehouse, kripto para birimi sektörünün yıllar içinde nasıl büyüdüğünü gösterdi. ABD hükümeti, dijital varlıkların piyasa değerinin geçen Kasım ayında 3 trilyon dolara nasıl ulaştığını doğruladı. Bu nedenle yayın, yatırımcıların sektörde meydana gelen yasa dışı faaliyetlere karşı korunması gerektiğini vurguladı. Genel olarak, ABD hükümetinin dijital varlık pazarındaki fırsatlardan yararlanmaya istekli olduğuna dair güçlü göstergeler var.

Benzer şekilde Whitehouse, dijital varlık sektörünün ABD'nin küresel finans sektöründeki hakimiyetini yeniden kurması için büyük fırsatlar sunduğunu belirtti. Bu duruş, Joe Biden yönetimini yatırımcıları korumak için sektörü hileli faaliyetlere karşı güçlendirmeye zorladı. Bu yaklaşımla, kripto para birimi alanı, hükümetten olumlu bir şekilde çaba göstermesine yardımcı olacak sağlıklı bir yaklaşım çekecek.

Geçen Mart ayında, Joe Biden yönetiminin devlet kurumlarına kripto düzenlemeleri hakkında kamuoyu araştırması talimatı veren bir yürütme emri çıkardığını hatırlayın. Geçtiğimiz altı ay boyunca bu ajanslar görüş toplamış ve ardından sektör için genel bir çerçeve oluşturmuştur. Olumlu bir kayda göre, Beyaz Saray'dan gelen düzenleme yatırımcının korunmasına vurgu yapıyor. Bu vurgu, kripto para birimi alanının tanık olduğundan biraz farklıdır.

Yayından bir alıntı, düzenlemenin bazı dikkate değer faktörlerle karıştırılacağını gösteriyor. Bu faktörler “tüketici ve yatırımcının korunması; finansal istikrarı teşvik etmek; yasadışı finansmanla mücadele; ABD'nin küresel finansal sistemdeki liderliği ve ekonomik rekabet gücü; finansal katılım; ve sorumlu inovasyon.” Sürüm, stablecoin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi durumunu ele alıyor.

Stablecoin ve CBDC Üzerine Yan Notlar

Ayrıca, sürüm, son aylarda stabilcoinlerin durumunu çevreleyen koşulları tartıştı. Beyaz Saray, stablecoin sektörünün nasıl büyük bir kayıp yaşadığını tartışıyor. Kayıp, yatırımcıların fonlarının buharlaşmasında yaklaşık 600 milyar doları buldu. Bu, stabilcoin, UST algoritmasının çökmesi ve USDT'nin hafif mücadeleleri ile ilgili.

Şimdi, sürüm, yatırımcıları sektördeki sağlıksız ahlaksızlıklara karşı korumayı amaçlıyor. Bu arada, rapor CBDC ile ilgili araştırmaların devam etmesini teşvik ediyor. Son olarak Beyaz Saray, “Federal Rezerv'in çabalarını desteklemek için Hazine liderliğindeki kurumlar arası bir çalışma grubunun oluşturulması” çağrısında bulunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ